Menü

Szórakoztató tanulás okos alkalmazásokkal!

  • Dátum: 2014.09.23., 19:16

Két hete megkezdődött az iskola, a legtöbb gyerek számára vége a hosszú hetekig tartó mókának és kacagásnak. A tanulásnak azonban nem kell feltétlenül a füzetek és könyvek felett való görnyedésről szólnia. Otthonotokban felbukkanó Samsung Galaxy S5 okostelefonnal vagy Galaxy Tab S táblagéppel nem csak mérges madarakkal lehet dobálózni, de ma már számos jó minőségű, iskolakezdéshez hasznos alkalmazás áll a gyermekes szülők rendelkezésére. Ezek olyan ingyenes vagy fizetős programok, amelyek fejlesztik a csemeték készségeit, és segítik iskolai munkájukat. Végül, de nem utolsó sorban megtanulják hasznosan kezelni ezeket az eszközöket, ami ugye a szülőknek sem hátrány.

A Samsung Galaxy S5 és Galaxy Tab S készülékeken a közelmúltban egy, kifejezetten gyerekeknek készült alkalmazásbolttal bővült a már korábban is elérhető Gyerekfunkció. Az úgynevezett Kids Store-ból olyan hasznos appokat tölthetsz le csemetédnek, amellyel elősegíted a fejlődését miközben ő is remekül szórakozik. Ez a funkció fogja a gyerkőcöd kezét, s segít megóvni az interneten fellelhető káros tartalmaktól. A gyermekek számára készült alkalmazásboltban mintegy 900 kifejezetten a legkisebbeknek szánt programból válogathatsz. Garantált szórakozást biztosít a LEGO, és több angol nyelvű oktatóprogrammal is meglepheted a gyerkőcöt, úgy, mint az Agnitus, vagy a Little Bridge English. Az alábbiakban olyan appokat gyűjtöttünk össze, amellyel a tanulás, vagy az iskolára való felkészülés mindkettőtök számára igazi gyerekjáték lesz.

Appok a legkisebbeknek

Ha gyerkőcöd még az óvoda játékvilágában él, de már közel az iskola, nem kell aggódnod, a Sulira fel! alkalmazással ellenőrizheted, mennyire alkalmas az iskolakezdésre. Miközben a gyerkőcök szórakoztató és játékos feladatokat oldanak meg a táblagépen, ellenőrizheted az elért eredményeket és nyomon követheted fejlődését. Az alkalmazás mesekönyvre hasonlító grafikája biztosan magával ragadja még a legkisebbeket is.

Nevével ellentétben a kisiskolásoknak is nagy segítség lehet a Professzor Ovi. A matek sokunk gyengéje, tegyél érte, hogy csemetéd megszeresse, és sikerélménye legyen a suliban. A Professzor Ovival tizenkét játékos matematikai feladatot kell megoldaniuk a kicsiknek a legegyszerűbb alakfelismerő játékoktól a számokon át az összefüggésekig. A nehézségi szintet is beállíthatod, de ha szeretnéd, akkor nem csak magyarul, hanem angolul és németül is elvégezhetitek a feladatokat, így nem csupán a matek, hanem egy kis idegen nyelv is ragad a gyerkőcre.

A Little Bridge English nyelvtanuló alkalmazás szintén már inkább olvasni tudó csemeték számára készült. A gyerekek egy avatár segítségével egy külön országba léphetnek, ahol a szótanulás mellett a nyelvtant is gyakorolhatják több száz játékos feladaton keresztül. A gyerkőc – ha szeretnéd – egy kifejezetten angolt tanuló közösségbe is csatlakozhat, így más országban élő, Little Bridge alkalmazást használó gyerekkel gyakorolhatja a nyelvet. 

Ha már idősebb a gyerkőc

Ha már nagyobb a porontyod érdemes megnézned Magyarország egyik legnagyobb e-book könyvtárát: közel 700 könyvet kaphatsz meg így ingyenesen, egyebek mellett számos kötelező olvasmányt, ifjúsági könyvet és a világirodalom legnépszerűbb klasszikusait, amelyekkel a gyerkőc a suliban is találkozik.

Csemetéd nem tudja követni a történelmi eseményeket? Nem látja az összefüggéseket? A Magyar História alkalmazás neki készült, ez egy képekkel illusztrált válogatás Magyarország történelmének, közismert szereplőinek és korszakainak bemutatására. Az app letöltésével időrendi sorrendben térképezhetitek fel a magyar történelmet honfoglalástól egészen a rendszerváltásig, korszakokra bontva ismerteti az adott időszak meghatározó uralkodóit, vezéregyéniségeit. Az adatbázisban időrend szerint, betűrend alapján és szócikkek szerint is kereshettek.

Ha gyerkőcöd már táblagéppel jár iskolába érdemes egy jó minőségű irodai programcsomagot is letölteni, amelyben szöveget, táblázatot és előadást is szerkeszthet. Az ingyenesen elérhető alkalmazások közül érdemes a Google csomagját letölteni. Az online felületen mindenhonnan elérhető Google Drive-ban szöveges dokumentumot, táblázatot, prezentációt és kérdőívet is készíthet a gyerkőc. Az elkészült dokumentumot az interneten tárolhatja, így az órán lejegyzetelt szöveget, vagy más dokumentumot hazafelé, a buszon a telefonján is el tudja olvasni.

Forrás, fotó:
Eurolex

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.