Anyák a munkaerőpiacon
- Dátum: 2014.09.08., 19:49
- anyabarát, Anyaság, családbarát, gyerekvállalás, munkaerőpiac, munkáltató, munkavállaló, távmunka
Itt az ideje, hogy lassan itthon is tudatosuljon: a családbarát, illetve anyabarát munkahelyek megteremtése társadalmi érdek, ne csak hirdessük, hogy a gyerekvállalás érték, hanem értékeljük is.
Fontos lenne, hogy a gyerekvállalás ne taszítsa a nőket sem az inaktivitás kényszerébe, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy az ő speciális igényeik ne süket fülekre találjanak a munkaerőpiacon.
Nem kivételezésről van szó, hanem a hátrányos helyzet kompenzálásáról, olyan foglalkoztatási formák alkalmazásáról, melyek munkáltatói és munkavállalói szempontból is előnyös feltételeket teremtenek a kisgyerekes nők számára.
Jelentős előrelépés, hogy ma már itthon is számos anyabarátnak tekinthető foglalkoztatási formát tesz lehetővé a törvényi szabályozás, más kérdés, hogy gyakorlatban ezeket milyen mértékben alkalmazzák. Ilyen foglalkoztatási forma például a távmunka, a bedolgozás, a részmunkaidő, kötetlen munkaidő. A munkáltatói oldal érzékenyítése családbarát, illetve anyabarát szempontból elengedhetetlen, és persze a munkavállalói oldalról sem lehet le venni minden felelősséget. A gyerekvállalás sok változást hoz: átalakulnak a prioritások, formálódik a szülők személyisége, átrendeződik a külvilággal való kapcsolattartás. Hogy a gyerekvállalás ne jelentsen automatikusan hátrányt egy nő számára a munkaerőpiacon egyéni felelősség is, tudatosan őrizni, ápolni kell a korábbi szellemi, illetve kapcsolati tőkénket, hiszen egy elavult szaktudás, önbizalomhiánnyal kombinálva nem fog keresletre találni még egy „érzékeny” munkaerőpiacon sem.
Bár vannak e téren pozitív változások, mégis társadalmunk ebből a szempontból rendkívül kétszínű: egyrészről hirdeti a gyerekvállalás értékét és piedesztálra emeli az anyákat, ugyanakkor az élet számos területén egy nő számára a gyerekvállalás hátránnyá válik.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.