Menü

Az unokájának is árthat, ha dohányzik terhesség alatt

Döbbenetes módon még mindig téma az, hogy a terhesség alatti dohányzás biztosan ártalmas-e a babának. Azok, akik mégis próbálnak kiállni a terhességi dohányzás ártalmatlansága ellen, azzal érvelnek, hogy a cigarettázás hirtelen abbahagyása stresszt, vagy akár depressziót okozhat, és ez árthat a babának, hiszen a tartós stressz depresszióra, cukorbetegségre, vérnyomászavarra való hajlamot okozhat.

A másik közhiedelem, hogy a dohányzás abbahagyásakor méreganyagok szabadulnak fel a szervezetben, ami ez esetben ártalmas a babának, így akkor valamivel jobb néhány szál cigivel „szinten tartani”. A méreganyagok felszabadulása igaz, csakhogy másik értelemben: a szervezet azonnal elkezd jobb állapotba kerülni. A vér szénmonoxid-szintje már 8 óra után csökken, 2 nap alatt pedig teljesen eltűnik a szervezetből. Az egyéb pozitív hatások is folyamatosan jelennek meg, a megvonási tünetek pedig 2-3 hét alatt eltűnnek. A kb. 3 hetes stresszt pedig nem neveznénk tartós stressznek, ha a várandósság 9 hónapig tart…

És mi van a mérleg másik nyelvében, ha az anya dohányzik babavárás közben? Sajnálatos módon sokkal súlyosabb kockázati tényezők: alacsony születési súly, vagy tartós növekedési zavar, koraszülés, oxigénhiányból adódó fogyatékosságok, idegrendszeri problémák, légúti betegségek, vagy akár magzati elhalás. Továbbá kimutatott tény, hogy a terhesség ideje alatt dohányzó anyukák gyermekeinél jóval magasabb a bölcsőhalál kockázata.

Míg a várandósság alatti dohányzás károsságát cáfolók azzal érvelnek, hogy lehetséges a stressz miatti vérnyomászavar kialakulása, addig svéd kutatók igazolták, hogy a dohányzó kismamák majdnem felénél biztosan tartós és súlyos vérnyomás-problémák jelentkeznek már csecsemőkortól kezdve. Látható tehát, hogy a dohányzás sokkal közvetlenebb és biztosabb módon jelent kockázatokat, mint annak abbahagyása.

Másik bizonyított tény, hogy a dohányzó nők körében négyszer gyakoribb a méhen kívüli terhesség előfordulása! Ennél is megdöbbentőbb tényező, hogy generációkon átívelő problémát okozhatnak a várandósság ideje alatt elszívott nikotinrudak, az unokánál például megnövekszik az asztma kockázata. Ez még akkor is igaz, ha maga az édesanya nem dohányzik!

Biztosan megéri? 

Fotó:
pixabay.com

Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban

Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.

Az anyatejes szoptatás előnyei

A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.

Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés

Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.

Karácsonyi gyerekszáj

Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!

Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?

Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.