Apanapló 8. rész – Megszülettünk!
Hosszabb szünet után lényegi részéhez érkezett az apanapló, amely ugyanúgy újjá születik, mint főhőse. Vigyázat alább szentimentális sorok némi sufnifilozófiával vegyítve!
Szülni, vagy nem szülni? - ez itt a kérdés, de micsoda kérdés. Mert az természetesen igaz, amit minden önkéntes, vagy hivatásos tanácsadó elmond, miszerint: még egy baba sem maradt bent, jó, hogy nem marad bent, de mikor jön már ki?
Kilenc hónapnyi izgatott várakozás, tervezgetés, fészekrakás után a várandóság a végére bizony elég komoly feszültséglufivá tud nőni. Mi ezzel a lufival a kezünkbe vártuk a nulladik szülinapost a meglepetésbulira, folyamatosan szemmel tartva a képzeletbeli ajtót, ahol bármikor felbukkanhat. De nem bukkant, miközben a gyertya leégett, a sütik szétolvadtak, a kölyökpezsgőből meg kiment a buborék...A lufi pedig, az persze nem engedett le, sőt...
Akinek a kiírt időpont (ami egyébként földi halandó, értsd orvosi diplomával nem rendelkező ember számára elég fel és megfoghatatlan adat, a dokiknak viszont legalább olyan fontos dátum, mint a partraszállás napja volt a szövetségeseknek) történés és mindenféle jelek nélkül elmúlt, annak bezony át kell alakítania a türelemről alkotott eddigi fogalmát. A mi kisfiunk kilenc nappal az említett időpont után gondolta úgy, hogy végre befordul a kanyarba. Mondhatjuk, hogy végül is ez nem sok idő, de az az igazság, hogy az.
És akkor a megváltó szülés. Nehéz róla bármi újat írni. Az sem újdonság, hogy a szülés egy egyedi dolog, szerintem két ugyanolyan még nem történt ebben a világban. A másik, amit korábban már szintén sejtettem, az élő helyszíni megtekintés után pedig bátran ki merek jelenteni: a szülés természetfölötti állapot éppúgy, mint a születés (a magzatléttel együtt), vagy a halál., és ugyanolyan páratlan az ember életében, mint ezek. A nők szerencsések, hogy átélhetik, persze ekkor még nem úgy érzik, később viszont fantasztikusan hihetetlen élményként tekintenek rá.
Férfiként a szülőágy mellett két érzés kerülgeti az embert: a tisztelet és a tehetetlenség. Igyekeztem támogatólag fellépni, de sokat nem tudtam hozzátenni a dolgokhoz, inkább felültem az óriáshullám farvizére (ha van ilyen) és onnan szemléltem az eseményeket. A születéssel nem keletkezik új élet, hiszen a gyerek magzatként már régóta él, fejlődik és viselkedik, de első találkozó...hát... azt nehéz úgy kezelni és feldolgozni, hogy az ember ne legyen se túl szentimentális, se botcsinálta sufnifilozófus. Nekem nem is sikerült...
Hogy miről van szó? Világok különös randevúja az örökkévalóság pillanatában. A nemember ANGYAL és a természetfölötti ANYA első egymásra pillantása meghajlítja a teret és az időt. Az apa ezt csak kívülről nézheti, zaklatottan, büszkén, boldogan...
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.