Remény a meddőséggel küzdő nőknek
- Dátum: 2014.06.01., 20:46
Magyarországon a párok 15-20 százalékát érinti a meddőség problémája. A legtöbben végső elkeseredésükben lombikbébi programhoz fordulnak – ez azonban csak akkor sikeres, ha az embrió megfelelően meg tud tapadni az anya méhében. A legújabb kutatások szerint a folyamatot segítheti a hiperbár oxigénterápia.
Meddőségről akkor beszélünk, ha fogamzásgátlást nem alkalmazva, rendszeres szexuális élet mellett sem következik be a teherbeesés egy év alatt. Ez Magyarországon körülbelül minden hatodik párt érint. Az esetek körülbelül felében a nőnél, 35%-ában a férfinál, 10%-ban pedig mindkettőjüknél fennállnak a megtermékenyülést gátló problémák, illetve 5%-ban nem ismert az ok. A meddőség eredete rendkívül szerteágazó: a testi és lelki akadályokat mind le kell győzni az áldott állapothoz.
Az orvosok a különböző vizsgálatok eredménye alapján gyógyszeres kezelést javasolhatnak a termékenység elősegítésére. Akiknél ez nem elég, a lombikbébi eljárás jelenti az utolsó reménysugarat. A ma már nagyon fejlett mesterséges megtermékenyítéstől a párok azonnali eredményt várnak – ez azonban sok esetben nem következik be rögtön. Az ok legtöbbször a méhnyálkahártya nem megfelelő vérellátásában és vastagságában keresendő: a 7 mm vagy annál vékonyabb nyálkahártya falú méh ugyanis nem képes befogadni a beültetett embriót, így nem történik meg a kívánt terhesség. A magzat megtapadásához tehát elengedhetetlen a méhnyákhártya előkészítése a menstruációs ciklus alatt. A túl vékony endometriummal rendelkező nőket nagy dózisú ösztrogén szedésére sarkallják, illetve olyan gyógyszereket írnak fel nekik, amelyek növelik a periférikus vérkeringést. Sok nő azonban nem szívesen vesz magához gyógyszert, mert ez károsíthatja a magzatot.
Az orvosok évek óta keresik a megoldást, hogy természetes gyógymóddal jelentősen növeljék a méh befogadóképességét. A hiperbár oxigénterápia számos kutatás alapján megfelelő kezelés lehet a méhnyákhártya ideális vastagságának és vérkeringésének biztosításához. A belgrádi egyetem 3 éves kutatása során 32, 24-34 éves meddő nőt vizsgált, akik előtte nem vettek részt semmilyen, a megtermékenyülést segítő eljáráson. Az alanyok 7 egymást követő napon, ciklusuk 5. napjától kezdve 70 perces hiperbár oxigénterápiás kezelésben részesültek. A nőket 2,3 atmoszféra nyomáson kezelték, ami körülbelül 15 méteres vízmélységnek felel meg.
A kezelés hatására a nőknél az átlagos méhnyákhártya vastagság 11 +/- 2.6 milliméter lett a peteérés idején. Ezen kívül a méhnyákhártya minősége, vérellátása is sokkal kedvezőbb volt, valamint hajszálér hálózata is sűrűbb lett a hiperbár oxigénterápiás kezelés alatt, mint a terápiamentes ciklusban. A hiperbár oxigénterápia tehát új távlatokat nyit a meddőség kezelésében, új reményt adva sok százezer nőnek.
„Általánosban elmondható, hogy minél jobb a méhnyálkahártya keringése és vastagsága, annál nagyobb az esély a sikeres beültetésre lombikbébi eljárás esetén” – mondta el dr. Sipos Miklós nőgyógyász, mesterséges megtermékenyítés specialista. „Mind a meddőség, mind az implantációs zavar sok tényezőn múlik, a nyálkahártya keringése és vastagsága azonban mindig igen jelentős faktor. Olyan esetekben, ahol valóban komoly küzdelem a beültetésnek is megfelelő vastagságú endometrium elérése és rutin eszközeink nem hoznak eredményt, segíthet a hiperbár oxigénterápia. Mindez persze függ a nyálkahártya-vékonyság és az elégtelenség kialakulásának eredeti okától, de gondos betegválogatással az eredmények javíthatók.”
„Magyarországon a párok 20%-a küzd meddőséggel, és ezen esetek jelentős részében a nem megfelelő vastagságú méhnyálkahártya tehető felelőssé” – mondja dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbár Centrum orvosigazgatója. „Amennyiben a későbbi kutatások alátámasztják a mostani eredményét, a hiperbár terápia valóban sok pár számára jelent segítséget. A budapesti Hiperbár Centrumban is tervezünk hasonló kutatást, és bízunk benne, hogy hamarosan pozitív eredményekről számolhatunk majd be.”
A hiperbár oxigénterápiáról
A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.
A terápia eredményesen alkalmazható lábszárfekély, nehezen gyógyuló sebek, csont- és ízületi sérülések esetében, plasztikai vagy helyreállító beavatkozások után, fertőzések (húsfaló baktérium, Lyme-kór), gyulladások (pl.: csontgyulladás), fülzúgás, migrén kezelésére, valamint agyvérzés miatt kieső funkciók bizonyos mértékű helyreállítására is.
Magyarországon egyedüliként a Baromedical Zrt. működtet Hiperbár Centrumot, amelynek a budapesti Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet ad helyet. A Hiperbár Centrum 2005 szeptemberében kezdte meg működését.
További információk: www.baromedical.hu
Forrás, fotó:
Well PR
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.