Hogyan kezeljük a hisztit?
- Dátum: 2014.05.22., 14:24
- hisztéria kisgyermekkorban, hiszti kezelése, hisztis gyerek
Kisgyerek korban, egy és három év között, bizony gyakorta előfordulhatnak hisztis időszakok. Ezek a dühkitörések a szülőnek és a gyereknek is sok nehézséget okozhatnak. De vajon miként kezelhetjük a hisztériát?
Sokszor hallani, hogy egy-egy gyermek hisztis, vagy akaratos. A hisztéria nyilván egy módja annak, hogy a kicsi kifejezze az érzéseit, az akaratát. Tudniillik egy és három év között még legtöbbször sírással reagálják le a gyerekek a számukra negatív érzéseket, élményeket, behatásokat. S ebből a sírásból alakul ki a hiszti, amikor a gyermek belelovalja magát az adott szituációba, képtelen kontrollálni az érzéseit, indulatait. Ne ijedjünk meg ettől, hiszen ez ilyenkor természetes reakció. Az önkontroll ugyanis csak jóval később, az iskolaérettség idején éri el a szükséges szintet. Ahogy nő a gyerek, úgy képes egyre jobban kezelni az érzéseit.
A hisztériának számos oka lehet, de legtöbbször olyan helyzetekben fokozódik eddig a sírás, amikor az utódunk bárhogy is próbálkozik, képtelen megértetni magát, esetleg rendkívül fáradt és a kapott ingereket nem tudja befogadni, inkább csendre, nyugalomra vágyik. Kitörhet a balhé akkor is, ha esetleg a gyerek nem kap meg valamit, vagy nem tud valamit megcsinálni.
Persze ilyenkor nagyon nehéz megnyugtatni a kicsiket, sokszor odáig fajul a dolog, hogy a földön fekve ordítanak, olykor verekednek, vagy egyszerűen csak vigasztalhatatlanul sírnak.
A szülőnek is nagyon nehéz a higgadtságát, türelmét megőriznie, de a hisztéria kezelésének a kulcsa, legfőképpen ez. Ugyanis a hisztériát csak még inkább fokozzuk azzal, ha mi is ordítunk, kiabálunk, fenyegetőzünk, az agresszív fellépéssel nem érünk el semmit. A legtöbb gyerek ugyanis csak akkor képes megnyugodni, ha biztonságban érezheti magát, ha nem ráncigálják, cibálják, hanem inkább átöleli, és biztosítja a szülő a feltétlen szeretetéről.
Saját tapasztalatomból írom, a hisztériát lehetetlen kezelni, ha ingerültek vagyunk, és ezt érzi rajtunk a csemete is. Öleljük inkább magunkhoz a kicsit, mondjuk el neki, hogy nagyon szeretjük és szeretnénk, ha abbahagyná a sírást. Akad, aki ilyenkor megnyugtatásképp néhány dalocskát is eldúdol a gyerekének, mások ringatják, megint mások egyszerűen csak ölelik, simogatják.
Ha otthon jön a dühroham, akkor se legyen az a válaszunk, hogy a szobájába zavarjuk, inkább együtt találjunk megoldást a problémára. Próbáljuk megérteni a gyerekünket, az ő szemével nézni a világot és inkább magyarázzunk el százszor valamit, mintsem indulattal közeledjünk a hisztériához. Higgadtan, de határozottan beszéljünk vele. A legfontosabb, hogy érezze a szeretetünket, a biztonságot mindig minden körülmények között.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.