Ereink egészsége- Hogyan előzhetjük meg az infarktust?
- Dátum: 2014.05.03., 21:35
- életmód, érfal, érrendszeri megbetegedés, infarktus, megelőzés
A szív- és érrendszeri betegségek egyre több embert érintenek, szinte már népbetegségnek számítanak. Közvetetten az életmóddal, közvetlenül pedig leginkább érelmeszesedéssel áll összefüggésben az infarktus kialakulása.
Ezért a megelőzés egyik fontos területe, ereink állapota, melyek, ha egészségesek, akkor rugalmasak és belső faluk sima, plakkmentes. Amikor az erekben lerakodások keletkeznek, akkor átmérőjük és áteresztő képességük jelentősen csökken, nő a vérrög képződés kockázata.
Ahhoz hogy elkerüljük ezt a folyamatot, és megőrizzük ereink egészségét elsősorban vérnyomásunkat kell kordában tartanunk. A vérnyomás ingadozása különösen rossz hatással van ereink állapotára, elősegíti a lerakodások kialakulását. Az életmód több szempontból is meghatározó lehet az infarktusmegelőzésében. Egyrészről a stresszes életmód hatására gyakran felléphet egy hirtelen vérnyomás emelkedés, mely könnyedén elindíthat egy plakkleválási folyamatot az erekben. Persze a stressz mérséklése, vagy az életmód radikális változtatása nem könnyű feladat, és nem is kivitelezhető minden helyzetben. Éppen ezért érdemes stressz-kompenzációs gyakorlatokat rendszeresítenünk életünkben, ilyen lehet például a jóga, a meditáció, a relaxáció, vagy egyszerűen egy kikapcsolódást jelentő hobbi.
De az életmód más szempontból is fontos területe lehet ereink egészségének megőrzése céljából. A rendszeres testmozgás bizonyítottan pozitív hatással van az érfalakra, növeli azok feszességét, és elősegíti tisztulásukat, vagyis a plakkok eltávolítását. Persze olyan testmozgást érdemes választanunk, amely megtornáztatja a keringést, de nem túl megterhelő.
Az alkoholfogyasztás, de főként a rendszeres dohányzás komolyan károsítja hosszú távon ereink állapotát. A dohányzás a keringési betegségek egyik kiemelt jelentőségű kockázati tényezője, mivel jelentősen hozzájárul az érelmeszesedés folyamatához.
Az sem új felfedezés, hogy a vércukorszint, a koleszterinszint illetve a vérzsír szintje is alapvetően befolyásolja érfalaink állapotát. Ezeket táplálkozással és testmozgással tudjuk kontrollálni, ami szintén fontos eleme lehet az érrendszeri megbetegedések megelőzésének.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.