Megszűnik az AFP vizsgálat
- Dátum: 2014.05.02., 19:50
- kismamák új gondozási rendszere, új terhesgondozási rendszer, védőnő kismama gondozás
Júliustól változik a várandósok gondozása: az új jogszabály a védőnőket ismét helyzetbe hozza. Az eddig méltánytalanul háttérbe szorított védőnők szakértelmére alapoznak az új rendszer megalkotói.
A leendő kismamák számára igen fontos hír, hogy új terhesgondozási rendszer lép életbe 2014. július 1-től. Sok változást tapasztalhatunk, ha alaposabban elolvassuk az új rendelkezést, de a várandósok számára az egyik legfontosabb információ, hogy megszűnik a 16. héten végzett AFP vizsgálat. Ez azért is örömteli, mert a többek között a Down szindróma és egyéb súlyos megbetegedések kiszűrésére kitalált vizsgálat bizony egyáltalán nem volt megbízható, sok kismamára a frászt hozták, amikor visszarendelték újabb vérvételre. Pusztán pedig arról volt szó, hogy egyszerűen nem a 16. héten vettek a leendő édesanyától vért, így az eredmények sem lehettek megfelelőek.
Másik fontos újdonság, hogy júliustól mindent a védőnővel kell egyeztetni. A terhesség megállapítása után (szakorvosnak erről igazolást kell adnia) a védőnőt fel kell keresni, aki kiállítja a várandós gondozási könyvet. A területileg illetékes védőnő mellett szakorvos, akár magánorvos, vagy szülésznő is gondozhatja a kismamát. Erre akkor van lehetősége az anyukának, ha nem magas kockázatú kismama, vagyis normál lefolyású terhességre számíthat. Ha bármilyen bonyodalom nehezíti a kilenc hónapot, mondjuk valaki veszélyeztetett terhes, vagy terhességi cukorbeteg, akkor viszont csakis szakorvos gondozását kérheti.
A szakértők az új jogszabály fontos pontjának tartják azt is, hogy a kiskönyvbe ezentúl fel kell jegyezni azt, aki felelősséget vállal a kismama állapotáért.
A tervek szerint a várandós könyvbe bele fogják fűzni a kötelező vizsgálatok beutalóit, hogy azt akár magánorvos, vagy a közfinanszírozott intézmény szakorvosa bármikor kiállíthassa. S hogy ezt megtették, attól kezdve a kórházak, egészségügyi intézmények kötelesek fogadni a kismamát, nem utasíthatják vissza.
A kismamákat érintő további változás még, hogy az AFP-n kívül további eggyel csökken a vérvételek száma. A vércukor terheléskor ugyanis már nem háromszor, csak kétszer böknek mostantól. Éhgyomorra, majd a cukor elfogyasztása után 120 perccel. A köztes, 60 perces vérvétel kiesik.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.