A selypítés bizony beszédhiba
- Dátum: 2014.05.01., 20:22
- selypítés, selypítés beszédhiba, selypítés javítása, selypítés okai
A selypítés épp olyan beszédhiba, mint a raccsolás, vagy a pöszeség. Épp ezért nem kell megijedni, mert logopédus segítségével gyógyítható.
Sok kisgyerek selypít, főleg azokban a hónapokban, amikor még beszélni tanul. Ezt a legtöbb kicsi elnövi, de akad olyan is, akinél állandósul ez a beszédhiba.
A selypítés olyan beszédhiba, amely az úgynevezett sziszegő hangokat érinti, vagyis a gyerkőc rosszul ejti az sz, a z, a c, az s, a cs, a zs, vagy a dz, dzs hangokat. Általában ezt a hibát a fogak közé csúsztatott nyelv okozza, amiatt nem tudja a pici helyesen kiejteni az adott hangokat.
A selypítésnek számtalan oka lehet. Előfordulhat, hogy valaki a környezetéből vette át a hibás hangokat, a rossz kiejtést, ezért nagyon figyeljünk oda, hogy a gyereknek soha ne gügyögjünk, vagy beszéljünk hibásan, helytelenül, mert ez könnyen rögzülhet. Mindig tisztán, érthetően beszéljünk hozzá, nézzünk rá, hogy lássa, miként artikulálunk.
Más problémákból is adódhat a selypítés. Például fogváltáskor, az első fogak hiánya is megzavarhatja a csemetét. Ilyenkor érdemes megvárni, amíg az új csontfogak megjelennek, s ha azután sem rendeződik a helyzet, akkor felkeresni a logopédust.
Fognövekedési rendellenesség, esetleg a fogszabályzó is okozhat selypítést, ahogy hallásprobléma, vagy a nyelvizomzat gyengesége is. Éppen ezért az előző esetekben mindenképpen kérjük ki fogorvos szakvéleményét, nagyot hallás gyanúja esetén pedig szorgalmazzuk a hallás vizsgálatot. A nyelvizomzat gyengesége fakadhat abból, hogy a kicsi sokáig cumizott, esetleg nem szopott rendesen, vagy sokáig kapott cumisüvegből inni. Egy jó logopédus erre gyorsan fényt derít, ezért mindenképpen kérjünk szakvéleményt a beszédhibáról.
Az óvodákban általában nagycsoportos korban kerülnek fejlesztő szakemberhez a gyerekek, addig a szülők is legyenek türelmesek. Ha addig nem javul a hiba, nem enyhül a selypítés, akkor már eleve az intézményben is logopédusi képzést tanácsolnak a gyermeknek, amit érdemes elfogadni. Öt éves korig akár napról napra sok minden változhat a gyerekek beszédjében és attól sem kell megijedni, hogy túl későn kerülnek szakemberhez. Sok-sok otthoni gyakorlással, rendszeres foglalkozásokkal egy tanév alatt rendbe hozható szinte bármilyen beszédhiba.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.