Menü

Nem betegség, tünet

A láz nem betegség, hanem tünet, mely a szervezet egyik legfontosabb védekező reakciója a baktériumokkal illetve a vírusokkal szemben.

A magasabb testhőmérséklet az immunrendszer fokozott működésére utal, vagyis beindul a szervezet belső védekező mechanizmusa.

A lázas állapot során növekedni kezd a hőtermelés, csökken a hőleadás, melynek következtében magas testhőmérséklet alakul ki. A kéz és a lábfej elfehéredését valamint hidegrázást is tapasztalhatunk ilyenkor, melyet a lázas állapotot kísérő átmeneti érszűkület okoz.

A lázcsökkenést olyan „tünetek” jelzik, mint például melegérzés, verejtékezés, újból kitágulnak az erek, és persze a közérzet is javul.

A magas testhőmérséklet gátolja a kórokozók szaporodását és gyorsítja az ellenanyag- termelést, vagyis szervezetünk intenzíven küzd a betegség ellen. Éppen ezért nem kell minden esetben, azonnal drasztikus lázcsillapítási módszereket bevetni. A szervezet védekező rendszere 37- 38 fok körül a legaktívabb, ha viszont tovább emelkedik a testhőmérséklet, akkor már érdemes csillapítani a lázat. A magas láz ugyanis megterheli a keringést, a szívműködést, vagyis magas láz hatására a szervezet túlzottan legyengülhet, energiaraktárai kimerülhetnek.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.