Mi a fontos az ultrahangnál?
- Dátum: 2014.03.27., 22:29
A várandósgondozás egyik legfontosabb vizsgálati eleme az ultrahangvizsgálat. Nem véletlenül. A terhesség 9 hónapja alatt, minden egyes hét más és más fontos információkkal szolgálhat kisbabánk egészségi állapotáról.
Pozitív terhességi teszt, nagy boldogság! Aztán kezdődik az aggódás. Igen, a babavárás izgalommal teli állapot. De enyhíthetjük szorongásunkat azzal, ha jó szakértelemmel rendelkező magzati diagnosztikai intézményt választunk a fejlődési rendellenességek kiszűrésére irányuló vizsgálatok elvégzéséhez.
Miután az 5-8. hét környékén megállapították ultrahanggal, hogy a magzatkezdemény megfelelő helyre ágyazódott be, jön az első megkönnyebbülés: a méhen kívüli terhesség veszélyével nem kell számolnunk.
A 12. hét környékén jön a nagy fontosságú, első alapos, átfogó, nagy szakértelmet igénylő ultrahangvizsgálat, amellyel számos fejlődési rendellenesség kiszűrhető. Ekkor történik a Down-kór szűrése is, amely az ultrahanggal vizsgálható jelek (nyaki redő, orrcsont, áramlásmérés) mellett az anyai vérből is vizsgál bizonyos tényezőket.
A 18-20. terhességi hétben történik a másik, a fejlődési rendellenességek szempontjából fontos ultrahangvizsgálat, amelyet szoktak „genetikai ultrahangnak” is nevezni. A kiszűrhető fejlődési rendellenességek azonban nem csak genetikai eredetűek lehetnek,ugyanis megállapíthatóak olyan eltérések is, amelyek a magzat méhen belüli fejlődésének hibájára vezethetők vissza. Ezért pontatlan az általában használatos genetikai ultrahang elnevezés erre a vizsgálatra.
A 26.héttől szépen látszik a magzat, a 4D ultrahangfelvételeken, tehát jöhet a babamozizás! Annál azonban sokkal több rejlik ebben a vizsgálatban, mint csupán a baba profiljának fotózása. Megfelelő szakmai felkészültséggel, a legjobb módszer lehet a baba egészséges fejlődésének ellenőrzésére. Na, itt aztán olyan különbségek lehetnek a korszerű és a kissé idejétmúlt ultrahangkészülékek között, hogy a laikus kismama számára is feltűnhet a különbség!
A baba tápanyagellátását a méhlepény biztosítja, ami a 30.héttől öregedni kezd. Azonban nem mindegy, hogy milyen ütemben és mértékben történik ez, hiszen a méhlepény állapotának a szülésnél is fontos szerepe van. Ellenőriztessük pár hetente.
Az újszülött születési súlyának előrejelzésére, a méhlepény érettségének és a magzatvíz mennyiségének meghatározására a 37. héten kerül sor. Azonban a terhesség e végső, befejező szakaszában is fontos ellenőrizni, hogy megfelelően fejlődik-e és hogyan helyezkedik el az anyaméhben a baba. Ezért a megnyugtató magzatmozgások érzékelésén túl, érdemes ilyenkor is időt szánni egy átfogó ultrahangvizsgálatra.
A magzati diagnosztika céljából végzett ultrahangvizsgálat elvégzése speciális felkészültséget igényel. Fontos, hogy a vizsgálatokat megfelelő képzettségű, nagy jártasságú szakember végezze. Azonban a jó és tapasztalt szakember megválasztásán túl az ultrahangkészülék minőségének is szerepe van a pontos, alapos, megbízható vizsgálat elvégzésében. A Magzati Diagnosztikai Központ, korszerű készülékekkel, a tudomány legkorszerűbb szemléletét alkalmazó szakorvosi csapattal nyújtja ultrahang-diagnosztikai szolgáltatásait.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.