Menü

Ha a bölcsire szükség van

A bölcsőde sok család életében különösen fontos szerepet tölt be. Nem mindenki engedheti meg magának, hogy a csemete három éves koráig otthon maradjon, sokakat előbb visszavárja a munkahelyük és emiatt kénytelenek igénybe venni a bölcsődei szolgáltatásokat.

Kétgyermekes, gyakorló anyaként úgy vélem, a bölcsőde az egyik legjobb dolog, amit kitaláltak a kisgyerekes szülők életének megkönnyítésére.

Amíg dolgozol, biztonságban van a gyermeked, szakemberek, hozzáértők felügyelik egész nap, tudod, hogy mit eszik, hogy alszik, hogy foglalkoznak vele és sok mindent tanul is. A bölcsődében ráadásul megszokja más gyermekek társaságát, magyarul megkezdődik a kicsi számára is a szocializáció. Az elválás azonban sok esetben nagyon nehéz. Előfordul, hogy a gyermek ragaszkodóbb, de az is, hogy épp a szülő, az édesanya miatt nem tud elszakadni. A beszoktatásra ezért mindig megfelelő időt kell hagyni, gyermeknek, szülőnek egyaránt.

A mi bölcsődénkben működik egy szuper játszóház, ahová szülőket és gyerkőcöket várnak. Itt aztán  anya/apa és gyereke közelebbről is megismerkedhet a bölcsődei léttel. A gondozók énekelnek, mondókáznak a kicsikkel, aztán a gyerekek tízórait kapnak, majd gyurmáznak, festegetnek, kézműveskednek koruknak megfelelő technikákkal, módszerekkel. Akik megismerkedtek a közeggel, hozzászoktak a gyerektársasághoz, a gondozókhoz, azoknak lehetősége adódik arra is, hogy beszoktatva gyermeküket egy-két-három órára ott hagyják. Az ide járó gyerekek szülei mind arról számoltak be, hogy később a hagyományos bölcsődébe, óvodába sokkal könnyebben ment a beszoktatás. A kicsi ugyanis addigra már megértette, hogy szülője mindig visszatér hosszabb-rövidebb időszak után.

Persze, aki nem tudja hasonló játszóházba vinni a gyermekét annak sem kell aggódni. Más módszerek is léteznek arra, hogy a gyermek megszokja más társaságát, hogy más vigyáz rá. Érdemes rendszeresen bevonni a nagyszülőket is a felügyeletbe, vagy esetleg olyan rokonra, barátra bízni, akivel gyakran találkozhat a kicsi.

A bölcsődei beszoktatás előtt nem árt, ha minél többet járunk gyerektársaságba és megpróbálunk egyszer, kétszer a nagyinál, vagy idegen helyen aludni.

A lényeg, hogy egyáltalán nem kell szoronganunk. Ezt ugyanis a gyermekünk megérzi és ő is hasonlóan fog viselkedni, reagálni. Ez pedig rányomhatja a bélyegét a beszoktatásra és elhúzódhat a folyamat. Két-három hét alatt minden kisgyermek, egyéni igényei szerint, be tud szokni a bölcsődébe, ha mi szülők is valóban ezt akarjuk. Ha hezitálunk, lelkizünk, akkor inkább még várjunk és barátkozzunk a gondolattal. Ha a kényszer visz minket erre a megoldásra, akkor pedig gyűjtsünk erőt, vegyünk nagy levegőt, mosolyogjunk és lépjünk be bátran az új, ismeretlen világ kapuján.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.