Menü

A sérülések nagy része elkerülhető

A sérülések a sportolás, a mozgásgazdag életmód természetes velejárói. Elkerülhetetlenek, de a kockázatot lehet, és érdemes is csökkenteni. Fiatalon és idősebb korban egyaránt.

Sok szülő úgy választ sportágat csemetéjének, hogy az elsők közt azt latolgatja, mekkora veszélybe kerülhet gyermeke testi épsége. Ez helyes, de az igazság az, hogy általában nem azok a mozgásformák a legveszélyesebbek, amelyeket a közvélekedés gyakran emleget e téren. A választásnál fontosabb szempont, hogy mi illik az egyénhez, testalkatához, képességeihez, érdeklődési köréhez, illetve időbeosztásához, a több csak ezután kezdődik. Nem jellemző, hogy a sportoló gyermekekre ne figyeljenek oda, ugyanakkor a saját óvintézkedéseket is érdemes megtenni. A legjobb az, ha már fiatalon tudatosul a helyes gyakorlat, amely végigkíséri az adott sportágat, legyen az bármilyen mozgásforma.

Az egyik legfontosabb a helyes, precíz bemelegítés elsajátítása. Gyakran látni, fiataloknál és idősebbeknél egyaránt, hogy a felek – mondjuk fociban – egyszerűen belevetik magukat a küzdelembe, és baj gyorsan megvan. Néhány egyszerű gyakorlattal kiküszöbölhető a kockázat jelentős része, minimális izomátmozgatás után jöhet a nyújtás, valamint a boka, a térd, a derék és a végtagok többi részének a bemelegítése. Mindezzel a szalagokat, az izmokat és csontjainkat is védjük.

Bár ezt általában csak később érezzük, érdemes már idejében odafigyelni arra, hogy milyen körülmények között sportolunk. A cipő, a többi sporteszköz és a pálya milyensége, állapota sok mindent befolyásolhat, jó és rossz értelemben egyaránt.

A megfelelő védőfelszerelések beszerzése alapvető feladat, amelyet spórolásból sem szabad elmulasztani.

Amennyiben mégis megtörténik a sérülés, fontos az alapos kivizsgálás és kezelés, hiszen a félig gyógyulás később komoly, akár hosszú távú, tartós problémákat okozhat.

Fotó:
sxc.hu

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.