Menü

Többszörös megtakarítás a víztakarékoskodás

A vízzel való takarékoskodás kulcskérdés, az előrejelzések szerint a jövő háborúi nem az olajért folynak majd, hanem az vízért.

Már most a Föld népességének egyharmada vízhiánytól szenved, amely komoly feszültséget generál. A helyzetet tovább rontja a globális felmelegedés folyamata, mely nemcsak a hőmérséklet emelkedését jelenti, hanem a csapadék mennyiség csökkenését is.

Magyarország egyelőre szerencsés helyzetben van a vízkészleteit illetően, de mégis létszükséglet kérdése, hogy hosszú távon mennyire leszünk képesek tudatosan használni ezt az értékes, és nélkülözhetetlen természeti erőforrást.

Ha itthon megnyitunk egy átlagos csaptelepet, akkor hozzávetőleg 10- 12 liter víz folyik kezünkre. Vagyis egy átlagos csaptelep 1 perc alatt 12-13 liter vizet enged át, amely nagyfokú pazarlást jelent. Ezzel szemben ha perlátort használunk, vagyis egy úgy nevezett intelligens átfolyás szabályzót, akkor ezt a vízhasználatot 60- 70 százalékkal is csökkenteni tudjuk. Egyébként ez az egyszerű víztakarékos eszköz levegővel dúsítja a vízsugarat, ezáltal csökkenti a víz mennyiséget, de a felületét növeli, vagyis fokozza a hasznosíthatóságot.

Érdemes a fürdést is számokban tudatosítani, ugyanis fürdésnél átlagosan 100 litert vizet használunk el, ami nagyon nagy mennyiség. Ezért jóval környezettudatosabb szokás a zuhanyzás.

Egyébként Magyarországon egy ember átlagosan 150 liter vizet használ naponta, Európában ezzel élen járunk a vízfelhasználásban.

Elsősorban szemléletbeli változásokra kell törekednünk, apró odafigyelésekkel nemcsak fontos „kincsünket” védhetjük meg, hanem egyben költségmegtakarítást is elérhetünk. A környezettudatos vízhasználat ugyanis akár háromszoros megtakarítást is jelenthet, hiszen érinti a vízdíjat, a szennyvíz költséget, és a víz melegítésével járó energiát (vagyis fűtés költséget) is.

Lakossági szinten is sokat tehetünk a takarékosabb vízhasználat érdekében, és ma már a háztartási eszközök fejlesztésénél is fontos szempont az energiatakarékosság. Az innovatív fejlesztéseknek köszönhetően a mosógépek vízfelhasználása körülbelül 62 százalékkal csökkent.

És olyan, talán banálisnak tűnő szokások esetén is érdemes beszélni az ökotudatosságról, mint például a fogmosás, és a borotválkozás. Ne folyassuk folyamatosan a vizet ezeknél a napi rutin feladatoknál, azt gondolhatjuk, nem számít, de összességében akár 30 liter vizet is meg lehet spórolni apró odafigyelésekkel.

Fotó:
pixabay.com

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.