Menü

Honnan tudjuk, hogy megindult a szülés?

  • Dátum: 2014.03.10., 19:35

Sok terhes nő fél előzetesen attól, hogy váratlanul és gyorsan kezd majd el jönni kifelé baba, és így nincs elég idő beérni a kórházba. Általában azonban, főleg első szülésnél, bőven van idő, hiszen a vajúdás és a szülés órákig is eltarthat.

A méhszájnál terhesség során kialakuló nyákdugó távozása már a szülést jelzi, de van amikor már két héttel a szülés előtt ez megtörténik, és az is előfordulhat, hogy csak a kitolási szakaszban.

A vajúdás során jelentkező kontrakciók nagyon hasonlatosak lehetnek a szülés előtti hetekben tapasztalt jósló fájásokhoz. A jósló fájások is intenzívek lehetnek, de rendszertelenek és bizonyos idő elteltével abbamaradnak.

A szülés megindulását jelző valódi fájások kezdetben erősebb menstruációs görcsökhöz is hasonlíthatnak, mindenesetre egyre jobban erősödnek, és egyre tovább tartanak. A 10 perces fájásoknál, vagyis amikor 10 percenként vagy annál gyakrabban jelentkeznek a fájdalmak, érdemes bemenni a kórházba. De ha minden rendben van, akkor akár 5 perces fájásoknál is elég elindulni, otthoni körülmények között ugyanis jóval komfortosabb készülődni a szülésre.

A szülés megindulását egyértelműen jelzi a magzatvíz távozása, ám valakinél ez már csak az utolsó fázisban történik meg. Ha nem folyik el magától a magzatvíz, akkor az orvos a vajúdás előrehaladtával megrepeszti a magzatburkot.

Van azonban néhány olyan jel, ami egyértelműen komplikációra utal, ilyenkor azonnal kórházba kell menni, sőt érdemes mentőt hívni. Ha testünkön kiterjedt ödémát (vizesedést) észlelünk, ne talán ez még hányingerrel és látászavarral is társul, azonnal hívjuk a mentőket, mert ilyen esetben nagy valószínűséggel terhességi toxémiáról van szó. Erős vérzés esetén se sokat várjunk, hiszen ezt általában a méhlepény leválása okozza, mely egyaránt súlyos következményekkel járhat mind a babára, mind a kismamára nézve.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.