Véd, éltet és ápol: a magzatvíz
- Dátum: 2014.02.12., 16:01
- magzat, magzati fejlődés, magzatvíz, szülés
Tudjuk milyen nagyszerű természetes „inkubátor” az anyaméh, mely lehetővé teszi a magzat életképessé válását, fejlődését. Ebben a csodálatos rendszerben a magzatvíznek is nagy jelentősége van, több szempontból is segíti a magzat fejlődését.
A magzatvíz semleges vegyhatású, vízszerű folyadék, mely a magzatburok kialakulása után kezd el termelődni. A 14. hét körül a magzat szervezete is bekapcsolódik a magzatvíz termelésébe, bőre és a veséje is kiválasztja.
Érdekesség, hogy a magzatvíz folyamatosan cserélődik, 3-4 óránként teljesen friss folyadék veszi körül a babát. És ahogy nő a magzat, úgy nő a magzatvíz mennyisége is.
A magzatvíz elengedhetetlen a baba tüdejének és emésztőrendszerének fejlődéséhez. Mechanikus védelmet is nyújt, megvédi a babát az ütődésektől, nyomáskülönbségtől. És a hőmérséklet- változásokat is kompenzálja a magzatvíz, megfelelő körülményeket teremtve a baba számára.
A magzatvíznek a szüléskor is fontos szerepe lehet, hiszen természetes hüvelyi síkosítást biztosít. Ez akkor is érvényesül, ha elfolyik előre a magzatvíz, mivel valójában először a fej előtt lévő, úgy nevezett fejvíz távozik, nem a teljes mennyiség. Ráadásul a magzatvíz egészen addig termelődik, amíg a magzatburok meg nem születik.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.