Menü

Ártalmas-e a gyógyszer a magzatnak?

Kismamák esetében a gyógyszerszedés mindig kényes téma. Az ezzel kapcsolatos óvatosság, feszültség persze nem véletlenül alakult ki a köztudatban, de sokkal árnyaltabb a kép, mint gondolnánk.

Régen úgy gondolták, hogy a méhlepény semmilyen káros anyagot nem enged át, így az anya által szedett gyógyszerek nincsenek hatással a magzati fejlődésre.

Ezt a fajta gondolkodást, vélekedést alapjaiban ingatta meg a ’60-as években zajló Contergan nevű gyógyszerrel kapcsolatos botrány, tragédia. Az eredetileg köhögésre, megfázásra és fejfájásra alkalmazott gyógyszert, el kezdték javasolni kismamák számára is, hányingercsillapító hatása miatt. A recept nélkül kapható gyógyszerről azonban kiderült, hogy magzatkárosító hatása jelentős, magas gyakorisággal okozott végtaghiányt a magzatoknál.

A 70’ es évektől ezért különösen fókuszba került a gyógyszerek magzatra gyakorolt hatásainak vizsgálata, és ezzel párhuzamosan persze megerősödött az a gondolat, mely szerint: „a gyógyszerszedésnek komoly kockázatai vannak a magzatra nézve, ezért a kismamáknak óvakodnia kell mindenféle gyógyszertől a várandóság alatt”.

Valóban fontos szem előtt tartani, hogy az anyai szervezet számára viszonylag veszélytelen vegyületek, gyógyszerek károsan befolyásolhatják a magzati fejlődést. Ám Czeizel Endre például arra is felhívja a figyelmet, hogy magzati rendellenesség annak következtében is kialakulhat, ha a kismama nem szedi be a szükséges gyógyszert bizonyos betegségek esetében. Egy- egy kezeletlen betegség is komoly károsodást idézhet elő a magzatnál, például a krónikus, kezeletlen (fájdalomcsillapítás nélkül) migrén esetén bizonyítottan megnő a magzati végtag károsodás esélye.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.