Menü

Apanapló 3. rész: Az angyalarcú kismamaterror

  • Dátum: 2014.01.18., 16:24

Amíg a kismama éli saját világát, a kispapa próbál alkalmazkodni.  Egyfelől azért, mert nincs más választása, másrészt, mert nincs más választása.

Egy jó kispapa (de béna ez a szó…, de nem tudok jobbat) rengeteg titulussal büszkélkedhet. Egyszerre pszichológus, étkezési és öltözködési tanácsadó, lak-, és ágyberendező, fő párnarendező, családtervező, stratéga, teherhordó, sofőr, bébi-kiegészítők elő próbababája, megmondó és lemondó ember. Idomított, háziasított, de messze nem papucs férfi. Amolyan apaszövet a fémvázon. A szövet hízik, a fém recseg.

Nem akarom magunkat fényezni, de kiválóan alkalmazkodunk (nem mintha lenne más választásunk), tehetségtől, rátermettségtől, érzéktől függően, de nagyon odatesszük magunkat. Mert a has térfogatának növekedésével párhuzamosan veszíti el a világ (és a férj) a racionálisan gondolkodó és cselekvő nőt. Míg egy másik világ (és a férj) nyer egy életvitelszerűen állapotos és annak megfelelően olykor kiszámíthatatlanul érző és cselekvő nőnemű lényt. Mi, azaz a vesztes-nyertes fél ezt a „másik világot” próbálja meg egyensúlyban tartani, legfőképpen önmagával.

Óvakodj az állatoktól, akik inni mennek, az emberektől, akik inni voltak, és a többhónapos kismamáktól, akik reggelente a ruhásszekrény felé közelítenek. Vagy a hűtőszekrény irányába.  A gyorséttermi kajától a házikosztig bármit, bármikor megkívánhat, és egy szabály van: a kismama mindent kérhet és mindent meg is kap. Ezzel ők is tisztában vannak…:)

Párnák, takarók, ágyak, matracok reszkessetek, a kismama-anatómia, hő és puhaságérzékelési rendszer eltér minden normálistól…:)

Az érzelmi hullámvasút a férj számára olyan, mintha egy szál lándzsával kitették volna a dzsungel közepén, nem tudhatja, hogy valami barátságos állattal hozza össze a sors, vagy egy éhes, éles fogú párduccal. Nem csodálkozunk, ha sír azon, amin korábban nevetett, és ami régen könnyeket csalt ki, ma mosolyt csen az arcra. Zavarba ejtő kérdések, fura ötletek, szórványos végletek, sosincs végetek… :)

Ez csupán néhány dolog az angyalarcú kismamaterror megbocsátható bűnlajstromáról, az igazság az, hogy aktív hozzáállással, pozitív szemlélettel és némi iróniával fűszerezve mindenen túl lehet lendülni. A munka néha több, sokszor kevesebb sikerrel jár, de igazából nem is a végeredmény, hanem az igyekezet, maga az út a lényeg.

Tessék? Hogy mi a helyzet a kispapák rigolyáival? Az legyen egy anyanapló tárgya…:)

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.