Menü

Nem tudtam, hogy terhes vagyok

A TLC egyik sorozata, olyan meglepő eseteket mutat be, amikor a kismamák későn, sokszor csak a szülés pillanatában értesülnek arról, hogy gyermeket várnak. De hogy történhet ez, mi lehet a magyarázata annak, ha valaki nem veszi észre, hogy terhes?

Az említett műsorban is mindig felteszik a kérdést: hogyan lehetséges az, hogy valaki egészen a szülés pillanatáig nem ismeri fel, hogy várandós. Ezek a történetek pedig nem is olyan egyedülállóak, fizikai és pszichés okok is szerepelnek a magyarázatok között.

A TLC műsorában is sokszor említik, hogy nem voltak terhességre utaló jelek. Van, akiknek továbbra is van menstruációra utaló havi vérzése, olyan is előfordul, hogy nincs testsúlygyarapodás vagy pont a molett testalkat miatt nem vehető észre a terhességgel járó gömbölyödő pocak.

Igen, ezek reális magyarázatok, de ha jobban belegondolunk, hogy egy terhesség milyen testi, pszichés és lelki változásokkal jár, akkor nem csoda, hogy hiányérzetünk támad a magyarázó okok hallatán.

Minden esetben kell lennie pszichés vetületnek is, a tudat egyszerűen annyira kizárja a terhesség lehetőségét, gyermekvállalás gondolatát, hogy vagy tényleg nem jelennek meg a szokványos tünetek, vagy ha jelentkeznek, sem vesz tudomást róla a kismama. Ez a beszűkült tudatállapot adódhat abból, hogy az illető egyszerűen olyan élethelyzetben van (például: túl fiatal vagy túl idős) amikor elképzelhetetlen számára, hogy gyereket vállaljon, és nem is szeretne.

És van olyan eset is, amikor nem feltétlenül abból fakad a terhesség elutasítása, hogy az egyén nem szeretne gyermeket, csak éppenséggel közlik vele az orvosok, hogy nem lehet gyereke ilyen- olyan egészségügyi ok miatt. Ha valaki ezt elfogadja, és teljesen „beleéli” magát, akkor tudatilag éppen úgy képtelennek tekinti a teherbeesést, mint az, aki nem akar gyereket. Mindez tulajdonképpen azt is szemlélteti, hogy milyen jelentős szerepe lehet tudatunknak testünk „működésében”.

A legnagyobb probléma, hogy a terhesség késői felismerése komoly kockázatot jelenthet mind a kismamára mind a kisbabára nézve. A szükséges vizsgálatok hiányában, nagy veszélyt jelenthet egy kezeletlen terhességi cukorbetegség, vagy a terhességi toxémia. 

Fotó:
pixabay.com

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.