Menü

Mit jelent az ökológiai lábnyom?

A környezetszennyezés témai legtöbbször átfogó fogalmi rendszer kíséretében jelennek meg és globalizációs folyamatokról szólnak. A nagyléptékben való gondolkodás akár hatásos is lehet, de ez a fajta kommunikáció mégis kicsit „személyteleníti” a problémát, elmismásolva ezzel a személyes felelősséget.

Az ökológiai lábnyom fogalma ezzel szemben személyesebbé teszi a kérdéskört, szemlélteti például, hogy egy ember vagy egy család eltartásához mennyi termelőképes földterületre van szükség. Másképpen fogalmazva az ökolábnyom az a terület, ami károsodás nélkül meg tudja termelni az aktuális életvitelhez szükséges javakat.

Az interneten fellelhető kalkulátorok segítségével bárki megtudhatja, a személyes ökológiai lábnyomának méretét, amelyet így összehasonlíthat különböző statisztikákkal, például, az átlagos vagy optimális értékkel. 

A fogalom olyan területeket érint, mint például: a táplálkozási szokások, vásárlási szokások, közlekedés, szemetelés és így tovább. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen élelmiszereket vásárlunk (helyben termelt vagy sem), ökolábnyomunk méretét az is meghatározza, hogy milyen közlekedési formákat veszünk igénybe, és az is kritikus kérdés, hogy hogyan kezeljük az általunk termelt hulladékokat.

Mindez által az is szemléltethető, hogy a Föld eltartó képességéhez képest mekkora tehernek számít a mi személyes életvitelünk, és az is láthatóvá válik, mennyire károsítjuk mi magunk az élővilágot, és rontjuk ez által a jövő nemzedékének esélyeit.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.