Menü

Káros lehet a téli meleg

Januári mércével mérve extrém meleg volt az elmúlt időszakban az időjárásunk, és a meteorológusok a következő napokra is ezt a magas, 10-15 Celsius fokos hőmérsékletet jósolják.

A novemberi végi-december eleji hűvös időszak után egyáltalán nem csodálkoztunk az enyhe év végén. Főképp, hogy elmúlt esztendőkben rendre így alakult hazánk időjárása. A január eleji tavasz azonban elég szokatlan, ráadásul kevés előnytől eltekintve sok hátránnyal is jár.

A növények virágba borulása későbbi elfagyásukat eredményezheti. A mezőgazdaságban amiatt is károk keletkezhetnek, hogy a különböző betegségeket hordozó kórokozók nem pusztulnak el. Előfordul, hogy bizonyos haszonnövények helyett ilyen esetekben például újat kell ültetni, ami energia és anyagi szempontból is pluszt jelent. A megszokottól eltérő hőmérséklet az állatokat is megzavarhatja.

Persze az enyhe január eleje, amellett, hogy tényleg szokatlan, nem számít kirívónak. Akkor válna igazából extrémmé a helyzet, ha a meleg egész hónapban, esetleg februárra megmaradna. Erre jelenleg kicsi az esély.

Ugyanakkor a mostani időjárás jelzésértékű is lehet. Azt a tapasztalatot, hogy a téli melegnek később isszuk meg a levét, számos népi megfigyelés is bizonyítja. Ráadásul épp tavaly érezhettük leginkább a bőrünkön: a márciusi és az áprilisi „tél” már nemcsak a mezőgazdaságnak és az állatvilágnak, hanem az emberi szervezetnek is komoly kihívást jelent.

Fotó:
pixabay.com

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!