Menü

A gyermekágy kihívásai

A gyermekágyas időszak bizony komoly kihívásokat jelent egy kismama számára, lelki, testi, érzelmi szempontból egyaránt.

Tulajdonképpen a szülés utáni hathetet nevezik gyermekágynak, mely során komoly változásokkal és olykor megpróbáltatásokkal is szembe kell nézni a kismamának. Egyrészt ilyenkor zajlik a testi sérülések regenerálódása, a méh fokozatosan összehúzódik, a sebfelület gyógyul. A gyógyulást folyamatos váladékürülés kíséri, a gyermekágyi folyás kezdetben véres, majd barna és végül fokozatosan halványuló folyás távozik a hüvelyen keresztül. Ha ez a folyás kellemetlen szagúvá válik, akkor ez jelentheti a méh fertőzését is, ez többnyire magas lázzal is jár. Ez egyébként ma már egyszerű antibiotikumos kezeléssel gyógyítható, kezelhető.

A menstruációs vérzés megjelenése változó lehet, előfordulhat, hogy egész szoptatás alatt nem jelentkezik. Az viszont fontos, hogy a szoptatás fogamzásvédő hatása egyáltalán nem garantált, vagyis védekezés nélkül a teherbeesés nem zárható ki.

A szoptatás is odafigyelést igényel. Fel kell mérni a fejés szükségességét, hiszen a tejtermelés nem minden esetben fedi le pontosan a baba napi szükségletét. Fontos a mell kiürítése szoptatással, vagy mellszívó segítségével, mivel a hátra maradt tej pangásnak indulhat a tejutakban, mely gyulladást okozhat. Mellgyulladás fokozott érzékenységgel, mell feszüléssel és fájdalommal jár. Az emlő kezelésére is külön gondot kell fordítani, fontos a rendszeres tisztítással, de elég egy langyos vizes lemosás, szoptatás előtt és után is.

A gyermekágy időszaka alatt egyébként a hüvelyi közösülés kifejezetten nem ajánlott, hiszen egy gyógyuló területről van szó, és ezért egy esetleges fertőzés komoly problémát okozhat.

Az étkezésre is oda kell figyelni ilyenkor. Attól még, hogy többet eszik a kismama nem lesz több teje, ehelyett inkább a minőségi (vitamin és ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek) táplálkozás igényeinek érdemes megfelelni. Természetesen az is fontos, hogy könnyen emészthető és fűszermentes ételeket fogyasszunk ez alatt az időszak alatt. Ez segíti a bélműködés természetes folyamatát, egy esetleges székrekedés ugyanis a gátseb húzódását, sérülését is okozhatja, ami igen kellemetlen panasszal társulhat.

És még számos fizikai kihívást sorolhatnánk, amivel bizony számolni kell a gyermekágy alatt, ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a lelki nehézségekről sem. Először még a hirtelen jött felelősség is rémisztő lehet, mely a testi fáradtsággal és az érzelmi bizonytalansággal párosulva, még a boldog anyaság érzését is elhomályosíthatja. Egy rövid időszak erejéig ez is természetes reakció lehet, fontos a környezet megértése és általános támogatása.

Összességében elmondható, hogy nem érdemes alábecsülni a szüléssel járó komoly igénybevételt, persze ahogyan a várandóság megélése is nagyon változó lehet, úgy a szülés utáni kihívásokkal való megküzdés is kismama függő.

Fotó:
babaszoba.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.