Menü

Már modern tudomány is bizonyította gyógyerejét: az orvosi acsalapu

A kevésbé ismert gyógynövény jelentős gyógyerővel bír, ráadásul a modern tudomány újabb érdekes hatásait tárta fel.

Amerikai kutatások például arról számolnak be, hogy az acsalapu hatékonyan csökkentheti a migrénes rohamok gyakoriságát, és enyhíti a panaszokat is. Németországban ezért migrén elleni gyógyszert készítenek belőle, egyébként pedig fájdalomcsillapítók előállításához is használja a gyógyszeripar.

Az egész növény, de különösen a gyökértörzs nagy mennyiségben tartalmaz olyan hatóanyagokat (például: illóolajok, cserzőanyagok, pektin, ásványi anyagok), melyek sebgyógyító hatásúak, és a nyálkahártyát is védik.

A növény külsőleg és belsőleg is hasznosítható. A szárított növényből készült tea torokgyulladás ellen használható, valamint légúti betegségek (köhögés, asztma) esetén is bevethető. Egyébként görcsoldó hatása is ismert, ezért gyomorgörcs, epegörcs, és húgyhólyag- görcs esetén jól hasznosítható. Leveléből teát, a gyökérrészekből pedig főzetet készíthetünk, de ezek az italok intenzív szaguk miatt rosszullétet is okozhatnak, ezért javasolt más gyógynövényekkel, esetleg mézzel keverni.

Szétzúzott leveleit pedig külsőleg is alkalmazhatjuk, borogathatunk vele horzsolásokat, ficamokat, nehezen gyógyuló sebeket, égési sérüléseket,és még ízületi fájdalmak csillapítására is felhasználhatjuk.

Az acsalapu tehát nagyon sokrétű gyógyhatással bír. Mégis fontos tudni, hogy nagyon erős hatású anyagokat tartalmaz, ezért hosszú távon, nagy mennyiségben nem szabad belsőleg alkalmazni. Várandós kismamáknak és kisgyerekeknek pedig nem javasolt a növényből készült ital fogyasztása.

Fotó:
orvosok.hu

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.