Fontos tanácsok válás esetére
- Dátum: 2013.11.22., 14:12
- konfliktus, szülői szerepek, új partner, válás, válás hatásai
Önmagában egy válás még nem feltétlenül jelent hosszútávon fennálló negatív következményeket a gyerekekre nézve. De tény, hogy a válást övező bizonyos körülmények (szülők közötti súlyos konfliktus, szereptévesztések, káros kompenzációk) rossz hatással lehetnek a gyerekek fejlődésére, személyiségére.
Éppen ezért nem arra kell koncentrálnunk, hogy egy válást minden körülmények között elkerüljünk a gyerekek érdekében, ha nem a válással kapcsolatos törvényszerűségekre, tipikus hibák kivédésére kell felvértezni magunkat szülőként.
Az egyik ilyen törvényszerűség, az a tény, hogy általában a gyerekek szülők iránti lojalitása, hűsége, elköteleződése nagyon erős. Ez az alapbizalom teszi lehetővé számunkra, hogy zavartalanul fejlődjünk, és felfedezzük a világot. Na, már most egy válás esetén az egyik fél sokszor megkísérli aláásni a másik szülő iránt érzett gyermeki lojalitást. Az emberek többsége ezzel persze nem tudatosan akar ártani saját gyermekének. Ilyenkor többnyire az történik, hogy a saját párkapcsolati csalódottságunkat, kudarcunkat hárítjuk át, és a rossz tapasztalatokat kiterjesztjük a másik fél minden szerepére. Pedig a párkapcsolati kudarcok nem feltétlenül jelentik azt, hogy az élet más területén (például szülői szerep) sem működik jól az illető. Egyébként azért sem szerencsés ehhez a „taktikához” folyamodnunk, mert valójában ellenkező hatást válthatunk ki. Tehát, ha az egyik szülő próbálja aláásni a másik szülő iránt érzett gyermeki lojalitást (szidja a másik félt), akkor gyakran saját távolságát növeli ezzel gyermekétől.
Egy bizonyos, a válás következtében a gyerekek számára meginog az általános biztonság-, és állandóságérzet, normál esetben persze beindul az alkalmazkodási folyamat és előbb- több helyre áll a rend. De ebben a kritikus időszakban a szülők érzékelik ezt, és azt is, hogy a gyerekekre kevesebb figyelem jut. Beindulnak a kompenzációs módszerek a szülők részéről. Például megindul az új partnerek bevonása a gyerekek életében. Pedig szülő pótlékokra nincs szükség normál esetben. Ez csak szerepzavarokat okoz, ami még inkább mélyíti a válás negatív következményeit. Szülőként azzal tehetünk a legtöbbet, ha megőrizzük a szerepek állandóságát. Tehát a másik fél szerepét nem ruházzuk át másra, és mi magunk is megmaradunk a felelős, irányító szülői szerepnél. Hiszen gyakran az is probléma, ha a gyerek elkezdi felelősnek érezni magát a szülők közötti konfliktus megoldásában, és „felnőttes” feladatokat vállalva igyekszik segíteni.
Abban ma már szinte minden szakember egyetért, hogy sokszor egy rendkívül rossz házasság fenntartása károsabb, mint egy válás. Mégis a szülőknek körültekintőknek kell lennie a válás előkészítésénél, és az azt követő időszakban is.
Fotó:
pixabay.com
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?