Mindent a dicséret érdekében
- Dátum: 2013.11.17., 19:49
- a baba fejlődése hónapról, a tizenegy hónapos baba fejlődése, hónapra, tizenegy hónapos baba
A kisbabánk életében pillanatok alatt elrepült tizenegy hónap és ezzel elérkeztünk egy újabb mérföldkőhöz: ráébred, miként tud minket lenyűgözni és a tapsért, a dicséretért, az ölelésért cserébe büszkén mutatja, milyen új produkciókra képes.
A legtöbb tizenegy hónapos baba eddigre már stabilan ül, ráadásul segítség nélkül felül, ügyesen mászik és felmászik mindenre. Kapaszkodva felhúzza magát, így képes megállni, illetve ugyancsak kapaszkodva, oldalazva lépeget a szekrény, a kanapé és egyéb bútorok mellett. Sok kicsi eddigre már megteszi az első önálló lépéseit is, ám akkor se essünk kétségbe, ha nem. A gyermekek fejlődése teljesen eltérő, így az is normális, ha a kicsi nem indul el 11-12 hónapos korában, csak jóval később 16-18 hónaposan.
A gyermekünk ebben a korban már megérti a nem kifejezést és amint meghallja, rázza a kis fejét. Ha olyan dolgot tesz, amit nem szabad, akkor se kiabáljunk, vagy csapjunk a kis kezére, inkább magyarázzuk el neki ezerszer is, mi mire való. Sokszor az is előfordulhat, hogy nem a határokat feszegeti, hanem egyszerűen így próbál kommunikálni velünk. Csintalan módon a földre dobja a dolgokat és várja, hogy visszaadjuk neki és mondjuk, hogy nem. Természetesen másképpen is igyekszik kommunikálni. Lehet, hogy már egy-két szót kimond és helyesen használ. Tanítsuk meg tapsolni, integetni. Mivel ebben a korban már képesek hangokat utánozni, minél többet beszéljünk hozzá, mondókázzunk minél többet. Az egyszerű állathangokat ismételjük el minél többször, egy idő után már ő mutatja meg, melyik állat, mit mond.
Ráébred, napról, napra ügyesebb és büszkén mutatja, mi mindent tud. Megpróbál lenyűgözni minket, megpróbál lenyűgözni minket újabb és újabb mutatványokkal. Például feláll és elengedi azt, amibe kapaszkodik, vagy lép egyet, kettőt és azután várja az elismerést, a tapsot, a dicséretet.
Ebben a korban már az öltözködésnél szívesen segít, nyújtja a kis kezét, igyekszik bedugni a lábát a cipőbe, vagy le és felhúzni a zoknit. Figyeljünk oda rá a babakocsiban, mert szívesen bújik ki a cipőjéből és egy óvatlan pillanatban ki is dobja a kocsiból.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.