Családbarát támogatások
- Dátum: 2013.11.14., 10:05
- családbarát intézkedések, diplomás GYED, munka GYED mellett, munka GYES mellett, munkaadói kedvezmények a többgyerekesek után
Újabb családi támogatási formákat vezet be jövő év januárjától a kormány: akár duplán, vagy triplán is járhat majd a GYED, vagy a GYES és ismét lehet teljes állásban munkát vállalni, ha a gyermek elmúlt egy éves.
Négy konkrét intézkedésről döntött a minap a kormány a GYED extra keretében. Ennek értelmében a GYED és a GYES folyósítása mellett ismét vállalhatnak munkát a kismamák, vagy kispapák, ha a kicsi már betöltötte az első életévét. Testvér születése esetén megmaradnak a korábbi ellátások, így például az érintettek egy időben két, vagy három GYED-re, GYES-re is jogosulttá válnak.
A harmadik intézkedés a diplomás GYED bevezetése, amelynek segítségével lehetővé válik, hogy a felsőfokú képzés nappali tagozatán két aktív félévet meghaladó hallgató jogviszonnyal rendelkező anya a gyermek egyéves koráig jogosulttá válik a GYED-re, ezt követően pedig a GYES mellett végezheti a tanulmányait. A diplomás GYED-ből részesülők a minimálbér alapján kapják meg járandóságukat.
A negyedik intézkedés a három-vagy többgyermekes anyákat és munkaadójukat érinti. Ennek lényege, hogy kiterjesztik a munkavédelmi akciótervben már meglévő hároméves szociális hozzájárulási adókedvezményt további két évvel, vagyis a negyedik és az ötödik évben csak az adó ötven százalékát kell a munkáltatónak befizetnie az érintett munkavállalók után. Az első három évben egyébként eddig sem kellett fizetne a munkáltatóknak semmit. Tudni kell még, hogy az egy- és kétgyermekeset érintő hasonló munkaadói kedvezmény természetesen ugyanúgy életben marad.
Forrás:
MTI
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.