Menü

Az elhízás a kislányok korai serdülését idézheti elő

  • Dátum: 2013.11.04., 18:48

Az elhízás a kislányok korai serdülését idézheti elő - derült ki egy hosszú távú amerikai kutatásból.

Azoknak a lányoknak, akiknek magas a testtömegindexe (a testsúly és a magasság négyzetének hányadosa, BMI), akár egy évvel korábban is elkezdhet nőni a melle, mint vékonyabb kortársaiknak - idézi az NBC News a Pediatrics című szaklap hétfői számában megjelent tanulmányt.

A tanulmány vezető szerzője, Frank Biro, a Cincinnati Gyermekkórház serdülőkkel foglalkozó részlegének orvosa elmondta: a kislányok korai nemi érése fontos lélektani, lelki és társadalmi következményekkel jár. Ezek a gyermekeknél többféle probléma - önbizalomhiány, depresszió, iskolai kudarc és visszahúzódó magatartás - kockázata is fennáll - magyarázta a gyermekgyógyász.

Az idő előtti érés emellett növeli az elhízás, a magas vérnyomás, többféle daganat, köztük a mell- és a petefészekrák rizikóját.

A kutatók San Francisco, Cincinnati és New York térségének klinikáin 1239 kislányt vizsgáltak meg, hogy megállapítsák, mikor kezdenek serdülni. A résztvevők a kutatás kezdetén 6-8 évesek voltak, és 2004 és 2011 között rendszeresen megvizsgálták őket. Gondosan követték a mellük növekedését és testtömegindexük alakulását.

Azoknak a kislányoknak, akiknek átlagos vagy az alatti volt a testtömegindexe, átlagosan tízévesen kezdett nőni a melle, míg a magasabb BMI-jű kortársaiké már akár nyolc és félévesen is. A kutatók a jelenséget azzal magyarázzák, hogy a túlsúly azt "hitetheti el" a szervezettel, hogy elég energiával és egyéb erőforrásokkal rendelkezik a serdülés elindítására - még ha csak egy nyolcéves kislányról van is szó. 

Hangsúlyozták, az elhízást nem lehet a korai pubertás okának nevezni, azonban fontos tényező, mely - a testmozgás hiányával, a víz és a táplálék vegyi anyagaival együtt - befolyásolja a serdülést elindító hormonok működését.

Forrás:
MTI, NBC news

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.