Menü

Álmok jelentése a várandóság alatt

Sok kismama számol be arról, hogy többet álmodik, mint korábban. Ráadásul álmaik gazdagabbak, élénkebbek, és kidolgozottabbak. Vajon egy kismama valóban másképp álmodik, és mást jelentenek az álmai?

Az álmok egyik fő szerepe az érzelmek feldolgozásában érhető tetten. Az álmok segítenek átértékelni élményeinket és tapasztalatainkat, ez a folyamat nélkülözhetetlen a szellemi és lelki egyensúly fenntartásában.

Nos, a kismamák esetében is ezekből az alapvető megállapításokból kell kiindulnunk. A kismamák valószínűleg nem feltétlenül álmodnak többet, mint egyébként. A bevezetőben említett tapasztalatok, abból származhatnak, hogy a kismamák általában aluszékonyabbak, de gyakrabban is ébrednek meg (például gyakoribb vizelési inger, vagy a magzatmozgások miatt). Ezért ha nem is álmodnak többet, jobban emlékeznek az álmaikra, mivel a gyakoribb ébredések miatt kisebb arányú náluk a mélyalvás.

A terhesség nagyon jól példázza azt az új helyzetet, ami tele van kérdésekkel, változással és mindezt rengeteg érzelmi aspektus is övezi. Ezt mind- mind fel kell dolgozni egy kismamának, nem csoda hát, ha álmaik is tükrözik ezt az érzelmileg felfokozott helyzetet.

És bizony lehetnek ijesztő álmok is, sok kismama álmodik vészhelyzetekről (például: menekülés, küzdelem az életért). Sokak számára ugyanis a baba érkezése, egy olyan nagy változás, ami tele van kétséggel és fenyegetéssel főleg az elején. Az álmok megjelenítik ezeket a kétségeket és félelmeket, és ez által az ezekkel való megküzdést is segítik.

Az első hónapokra egyébként a termékenységre vonatkozó álmok is jellemzőek, ilyen például a vízzel kapcsolatos álomélmények. Néhány kismamánál - a hormonváltozásokkal is magyarázható-megnövekedett szexuális vágy olyan álmokat hív elő, amelyek szexuális élményekkel kapcsolatosak. Ezek az álmok is teljesen természetesek.

Az utolsó hetek álmaiban pedig többnyire a szüléssel kapcsolatos gondolatok, érzelmek, félelmek tükröződnek. Ezek is nagyon fontos álmok, hiszen a szülésre való érzelmi felkészülést segítik.

Összességében az álmoknak várandóság alatt is hasonló jelentősége van, mint egyébként. Persze ilyenkor fokozott érzelmi aktivitásról beszélhetünk, amely különösen megkívánja a feldolgozás folyamatát. Az álmok segítenek a kismamáknak kezelhetővé tenni a bennük zajló változásokat, félelmeket, érzelmi kihívásokat.

Fotó:
sxc.hu

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.