Álmok jelentése a várandóság alatt
- Dátum: 2013.11.04., 12:48
- álmok jelentése, kismama, lelki kiegyensúlyozottság, várandóság
Sok kismama számol be arról, hogy többet álmodik, mint korábban. Ráadásul álmaik gazdagabbak, élénkebbek, és kidolgozottabbak. Vajon egy kismama valóban másképp álmodik, és mást jelentenek az álmai?
Az álmok egyik fő szerepe az érzelmek feldolgozásában érhető tetten. Az álmok segítenek átértékelni élményeinket és tapasztalatainkat, ez a folyamat nélkülözhetetlen a szellemi és lelki egyensúly fenntartásában.
Nos, a kismamák esetében is ezekből az alapvető megállapításokból kell kiindulnunk. A kismamák valószínűleg nem feltétlenül álmodnak többet, mint egyébként. A bevezetőben említett tapasztalatok, abból származhatnak, hogy a kismamák általában aluszékonyabbak, de gyakrabban is ébrednek meg (például gyakoribb vizelési inger, vagy a magzatmozgások miatt). Ezért ha nem is álmodnak többet, jobban emlékeznek az álmaikra, mivel a gyakoribb ébredések miatt kisebb arányú náluk a mélyalvás.
A terhesség nagyon jól példázza azt az új helyzetet, ami tele van kérdésekkel, változással és mindezt rengeteg érzelmi aspektus is övezi. Ezt mind- mind fel kell dolgozni egy kismamának, nem csoda hát, ha álmaik is tükrözik ezt az érzelmileg felfokozott helyzetet.
És bizony lehetnek ijesztő álmok is, sok kismama álmodik vészhelyzetekről (például: menekülés, küzdelem az életért). Sokak számára ugyanis a baba érkezése, egy olyan nagy változás, ami tele van kétséggel és fenyegetéssel főleg az elején. Az álmok megjelenítik ezeket a kétségeket és félelmeket, és ez által az ezekkel való megküzdést is segítik.
Az első hónapokra egyébként a termékenységre vonatkozó álmok is jellemzőek, ilyen például a vízzel kapcsolatos álomélmények. Néhány kismamánál - a hormonváltozásokkal is magyarázható-megnövekedett szexuális vágy olyan álmokat hív elő, amelyek szexuális élményekkel kapcsolatosak. Ezek az álmok is teljesen természetesek.
Az utolsó hetek álmaiban pedig többnyire a szüléssel kapcsolatos gondolatok, érzelmek, félelmek tükröződnek. Ezek is nagyon fontos álmok, hiszen a szülésre való érzelmi felkészülést segítik.
Összességében az álmoknak várandóság alatt is hasonló jelentősége van, mint egyébként. Persze ilyenkor fokozott érzelmi aktivitásról beszélhetünk, amely különösen megkívánja a feldolgozás folyamatát. Az álmok segítenek a kismamáknak kezelhetővé tenni a bennük zajló változásokat, félelmeket, érzelmi kihívásokat.
Fotó:
sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.