Menü

Tapsol és integet

A tíz hónapos gyermek egyre jobban érti a világ dolgait - kezdi megérteni az idő, a távolság, a magasság és mélység, valamint az ok-okozat fogalmát és összefüggéseit. Lassan megteszi az első lépéseket is. Itt az ideje, hogy gondoskodjunk neki egy lábbeliről is.

A tíz hónapos kicsit egyre több inger éri napközben, hiszen mind többet tud és ismer a világ dolgairól. Mivel nemcsak az értelme, hanem a mozgása is rohamosan fejlődik, ne csodálkozzunk azon, ha esetleg rosszabbul alszik, vagy éjszakánként többször felriad, megébred. Legyünk vele mindig türelmesek, az éjszakai órákban is, hiszen ő csak a nyugtalansággal, sírással tudja kifejezni érzelmeit.

Ha az éjszakák a megszokottnál nyugtalanabbak, nehezebben telnek, akkor próbáljunk ki néhány praktikát. Az esti altatáskor a lehető legminimálisabbra csökkentsük az ingerek mennyiségét. Halvány fénynél, szinte sötétben altassuk, szopiztassuk, vagy etessük meg. Utána érdemes még egy kicsit magunkhoz ölelni, megdajkálni, megnyugtatni. Halkan dúdolhatunk is neki valamit, de lehetőség szerint ne indulót, vagy mutogatós mondókát, dalocskát, inkább csöndes, megnyugtató altatót. A szoba hőmérsékletére is figyeljünk oda, hiszen ebben az időszakban bármilyen apróság megzavarhatja a kicsit. A legjobb télen-nyáron is 18-20 Celsius fokos hőmérsékletben aludni.

A tíz hónapos csemeték már stabilan ülnek, kitűnően másznak és, ha valahol meg tud kapaszkodni, akkor képes felhúzni magát, esetleg megpróbál oldalazva lépegetni. Tapsol és integet, a kedvenc mondókáit, dalocskáit felismeri és dúdolva, mutogatva kéri, hogy ismételjük el újra és újra. Mindannyiszor próbáljunk meg eleget tenni a kérésének, hiszen a gyerekek így tanulnak a legkönnyebben, ismételve mindent, újra és újra, szinte az unalomig.

Fontos, hogy ne feledjük, beszéljünk hozzá folyamatosan. Igyekezzünk mindent elmagyarázni, megmutatni, mit, miért csinálunk. Néhány baba ilyenkor már tudatosan használja a baba, anya, apa, mama, papa kifejezéseket, de akkor se aggódjunk, ha még csak halandzsázik.

Már érti az idő, a távolság, az ok-okozat, a magasság és mélység fogalmát. Folyamatosan rámol, pakol, szívesen gurítja a labdát. Örömmel utánozza a nagyobb testvért, vagy minket. Ebben a korban már hallgat a nevére és egyedül is ügyesen eljátszik, elbíbelődik, elmolyol.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.