Kire bízzam a babámat?
- Dátum: 2013.10.16., 15:28
- anya távollétében, baba biztonságérzete, baba felügyelete, kire bízzam a babát, mikor hagyjuk először másra a babát
A gyerekvállalás, nevelés sok lemondással jár, azonban az édesanyának is szüksége van magányos órákra, vagy éppen barátnős csevegésre, esetleg romantikus vacsorára és kettesben töltött pillanatokra az édesapával. Adódik a kérdés, ilyenkor kire bízzuk a babánkat?
Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen idős korban hagyjuk idegenre a gyermekünket. Sok esetben azt gondoljuk, egy újszülöttel nem sok gond lehet, ha egy-két alkalommal cumisüvegből eszik, amíg anya távol van. Azonban a legkisebbeknek is tökéletesen működnek az észlelő receptoraik és bizony ők még minden változást utálnak. Akad olyan kicsi, amelyik édesanya megnyugtató ölelése, szívverése, illata nélkül lázasra sírja magát _ még akkor is, ha éppen nem szopizik, helyette tápszert fogyaszt. A kötődés már a születés első pillanatától kialakul, ezért vegyük komolyan ezt a kérdést.
Az első időben, amíg a kicsi szopizik és három óránként eszik, talán a legjobb, hogy nem hagyjuk másra. Ha mégis kénytelenek vagyunk, akkor a legjobb, ha édesapára bízzuk ezt a feladatot, esetleg arra a családtagra, akivel szinte mindennap találkozik a csemeténk. Fontos, hogy a legkisebbeknek is elmagyarázzuk, miért szeretnénk, vagy kell másra hagyni. Ne surranjunk ki, tűnjünk el hirtelen, mert amikor a baba észreveszi, hogy nem vagyunk ott, megijedhet, és előfordulhat, hogy nem is nyugszik meg, amíg anya haza nem ér.
A nagyobbacska gyerekeknél, akik fél évesek is elmúltak, gyakorta megjelenik az úgynevezett szeparációs szorongás, amely kitarthat két-három éves korig is. Ez azt jelenti, hogy édesanya távollétében gyakorta eltörik a mécses, nehezen viselik a számukra legfontosabb lény hiányát. Aki nem tudja a nagyszülőre, a másik szülőre bízni a kicsit, az fogadhat bébiszittert is. Ebben az esetben ne az első alkalommal hagyjuk magára a kicsit a számára ismeretlen segítővel, hanem adjunk időt nekik, hogy összebarátkozzanak. Ugyanis nagyon fontos, hogy a pici biztonságérzete megmaradjon.
Minden baba tűréshatára más, fontos kérdés lehet, hogy a testvér(ek) jelenléte is egyfajta biztonságot jelent, a saját környezet ugyancsak, ezért, ha az anyuka kimenőt kap, ezekre is mindig ügyeljen.
A távozáskor figyeljünk arra is, hogy magabiztosan köszönjünk el. Ha sír, mindenképpen nyugtassuk meg a kicsit, de ragaszkodjunk ahhoz, hogy a megbeszéltek szerint távozunk. A csemete pedig addig játszhat a nagyival, az apával, a tesóval. Ne aggódjuk betegre magunkat, inkább telefonáljunk haza egy fél óra múlva, hogy a babánk megnyugodott-e, és ha halljuk, hogy vidáman játszik, jól érzi magát, akkor mi is élvezzük a programot, a kikapcsolódást.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.