A baba hetedik hónapja: A kis felfedező
- Dátum: 2013.09.14., 10:13
- baba, fejlődés, hét hónapos, kúszás, mászás
A hetedik hónapban a babák többsége már biztosan átfordul mindkét oldalára. Egyesek megkezdik a kúszás-mászás bonyolult műveletét, sőt, akad, aki kapaszkodva képes felállni.
A hét hónapos babák igazi kis felfedezők. Most már képes haladni. Előfordulhat, hogy még csak odagurul a kinézett tárgyhoz, de van olyan kicsi, amelyik kúszva, sőt, aki mászva közlekedik. Megtámasztva szinte minden baba biztosan ül, néhányan önállóan is képesek erre.
A hét hónapos gyerkőcöket minden érdekli, mindent szeretne megfogni, megragadni, megvizsgálni. Ezért azokat a tárgyakat, amik számunkra értékesek, fontosak, inkább pakoljuk el bababiztos helyre. Figyeljünk arra is, hogy a csöppség továbbra is mindent a szájába vesz, ezért apró gyöngyök, golyók, egyéb mütyürök ne kerülhessenek a kezébe, mert könnyen fulladást okozhatnak.
A játékait a baba alapos vizsgálatnak teszi ki. Képes hosszú perceket azzal időzni, hogy egy-egy neki tetsző dolgot fogdoz, tapogat – például egy autó kerekét percekig pörgeti, vizsgálgatja, vagy a baba szemeit, száját próbálja kitapintani. Ha két építőkockát adunk a kezébe, akkor azokat összeütöget, a csörgőt lelkesen rázza. Egyik kezéből a másikba áttesz dolgokat, az etetőszékben ülve szívesen leejti azokat, s néz utánuk.
Most már a távolba is jól lát, teljes a színlátása is. A nevére odafigyel, megérti a nem, nem szabad kifejezéseket.
Igyekszik a maga módján kommunikálni. Például etetés közben, ha jól lakott, elfordítja a fejét, jelezve, hogy nem kér többet, vagy nyújtja felénk a kezét, ha idegen veszi ölbe.
Megkezdődik a szeparációs szorongás, ami azt jelenti, csak a közvetlen hozzátartozókkal szeret időzni, fél az idegenektől, legtöbbször csak anya és apa tudja megnyugtatni.
Egyre többet gagyog. Most már szótagokat ismétel: mamama, dada, dede, ede, dádá stb. Szívesen sikongat, kiáltozik.
A napirendhez tartsuk magunkat továbbra is. A hét hónapos kicsik naponta kétszer alszanak, egyet délelőtt, egyet pedig délután. Éjszaka a fogzás miatt előfordulhat, hogy nyugtalanul alszik. Továbbra se hagyjuk, hogy éjszaka, vagy bármikor sírjon. A sírás számára egy kifejező eszköz, azt tudatosítja, hogy valami nem jó, valami fáj, rossz a közérzete, fél, nem érzi jól magát egyedül.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.