Fogápolás a kezdetektől
- Dátum: 2013.08.24., 18:15
A baba első fogai legalább olyan fontosak, mint a maradandóak, ezért már az első fogacska megjelenésétől folyamatosan oda kell figyelni a megfelelő fogápolásra.
Bizony sokan nem is gondolják, de a tejfogak is könnyen kilyukadhatnak, ezért azokra ugyanolyan figyelmet kell szentelni, mint a maradandó fogakra. A tejfogak különösen fontossággal bírnak a rágás és beszéd folyamatainak elsajátításában, valamint helyfenntartó szerepük van a maradandó fogak számára.
A tejfogak tisztítását kezdetben végezhetjük úgynevezett első fogkefével. Ez egy speciális gumiból készült babafogkefe, amit a kicsik az ujjacskájukra húzva bedugnak a szájukba és ezt dörzsölhetik a fogakhoz. Persze a kicsi ezt a műveletet úgy képes elsajátítani, ha előtte többször is pontosan megmutatjuk neki. Először a saját ujjunkkal végezzük el a fogtisztítást, aztán látni fogjuk, a következő alkalommal már ő maga szeretné megcsinálni.
Később, amikor már legalább hat-nyolc foga van, vehetünk rendes babafogkefét is neki. Ezek kisfejű, puha sörtéjű kefék. Egyáltalán nem muszáj fogkrémet is használni, de ha a gyerek szeretné kipróbálni, akkor szerezzünk be neki valamilyen enyhén flouridos, gyümölcsös ízesítésűt. Naponta egyszer borsószem nagyságút tegyünk a fogkeféjére, a többi alkalommal elég, ha sima vízzel tisztítja ki a fogait.
A szakértők rendszeresen arra is felhívják a figyelmet, lefekvés után csakis tiszta vizet adjunk a babának, mert a cumisüvegben lévő tej, vagy egyéb cukrozott italok, könnyen kikezdhetik az ép fogakat és fogszuvasodást okozhatnak.
Tudni kell még, minél több ragadós, vagy cukros ételt fogyaszt a gyermek, annál többször éri a fogat savas sokkhatás, és annál nagyobb lesz az esélye arra, hogy fogszuvasodás alakuljon ki. Épp ezért lehetőleg ne tegyünk cukrot a baba ételébe, italába és kerüljük a cukrozott élelmiszerek fogyasztását is.
Ha a kicsi esetleg cumizik, soha ne mártsuk azt mézbe, cukorba, teába. Régen, a nyolcvanas évek elején ez igen elterjedt szokás volt, emellett rengeteget teáztatták a gyerekeket és a cukros italok nagyon gyorsan tönkretették a tejfogakat. Természetesen édességet napi egyszer adhatunk a gyereknek, azonban arra mindig figyeljünk oda, hogy azt közvetlenül a főétkezés után (lehetőleg ebéd után) kapja, azután vizet adjunk neki inni és a kicsi ezután mielőbb mosson fogat.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.