Érdekes külvilág - A baba negyedik hónapja
- Dátum: 2013.07.31., 13:44
A négy hónapos babák előtt kinyílik a külvilág, egyre többet szemlélődnek, nézelődnek, érdekli őket a körülöttük zajló események, történések. Ez a megfigyelés hónapja.
A négy hónapos babák már ügyesen fordulnak az oldalukra, sőt akad, amelyik már képes a hasára is átpördülni. Ebben a helyzetben a fejét 90 fokig felemeli és stabilan tartja. Próbál visszafordulni, ami esetleges alkalmakkor, de még nem tudatosan, sikerül is. Épp ezért egy pillanatra se hagyjuk egyedül, hiszen egy nem várt fordulás után könnyen lepottyanhat az ágyról, vagy egyéb baleset is megtörténhet vele. Kezét, lábát aktívan mozgatja, a lábait felemeli.
A legtöbb baba felfedezi a hüvelykujját és szopni kezdi. Emiatt egyáltalán ne essünk kétségbe, ez sok kicsit megnyugtat, s bizony az ujjszopással az éjszakák is könnyebbé válnak, hiszen a mikroébredések során van mihez nyúlnia. A szülőnek nem kell berohangálnia a szobájába és éjszaka matatni a cumi után. Ezt a szokását akár öt éves korukig megtarthatják a gyerekek, de annál tovább semmiképpen se engedjük majd neki, mert a csontfogai rendellenesen, ferdén fejlődhetnek.
Továbbra is az egyik kedvenc időtöltése, hogy a kezeit, az ujjacskáit figyeli. Képes rá, hogy önállóan megfogjon, felvegyen kisebb-nagyobb dolgokat, nyúl is a tárgyak után. A térlátása is már sokat fejlődött.
A hang irányába fordul, követ minket a tekintetével. Figyeljük meg, hogy összerezzen-e a hangosabb zörejekre, zajokra, esetleg olyankor, amikor szopizás közben cuppant egyet. Ha nem, érdemes újra megnézetni, minden rendben van-e a hallásával.
A negyedik hónapban a beszédfejlődése is sokat alakul, a magánhangzók mellé már mássalhangzókat is odailleszt. Persze ez egyáltalán nem tudatos, hosszan gügyörészik, gőgicsél: ej, gü, ba, da, ka hangokat hallat, szívesen sikoltozik, rikkant.
Felfedezi a külvilágot, hogy tőle függetlenül történnek dolgok, események. Szemlélődik, s rettenetesen élvezi, ahogy zajlik körülötte az élet.
Fotó:
sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.