Menü

Ami mindenkor ellazít, felfrissít és kikapcsol: a masszázs

  • Dátum: 2013.07.17., 11:20

Ha csak elképzeljük – aki már próbálta, az tudja – hogy egy szakember kezei közt milyen megújulásra képes a testünk, már a gondolat is bizsergető érzést okoz. Persze ehhez a régmúltban is alkalmazott dologhoz, le kell vetkőznünk bizonyos gátlásokat, de higgyék el megéri…

A masszázs kultúrája közel négyezer éves.  Az alkalmazásáról szóló első feljegyzést, egy kínai írásos emlékben találhatjuk meg amikor a masszázst papok végezték.  A majdnem háromezer éves egyiptomi falfestményekből következtethetünk arra, hogy már akkoriban is alkalmaztak masszázst a gyógyászatban. Indiában a Krisztus előtti 1800-as évek táján már gyógyfüveket is használtak a masszázs során. Később más népeknél is teret hódított, a sebesült katonák gyógyításában alkalmazták.

A masszázsra való utalások, zsidó írásos emlékek egészségügyi szabályai között is fellelhetők. A görögöknél és a római kultúrában pedig az orvosoknak érteniük kellett a masszázshoz, különben nem praktizálhattak. A későbbi századok folyamán például a gladiátorok izomlazító masszázsokat alkalmaztak küzdelem előtt és után. Ezek a sportmasszázsok szinte máig érvényben vannak. Magyarországon a török hódoltság ideje alatt terjedt el a masszázs és a fürdő kultúra, majd a Habsburg – birodalomban gyakorlása szinte tudománnyá vált. Velencében vált elterjedté a masszázs és a fürdő együttes alkalmazása, ez már a hidromasszázs elődje volt.

Az 1800 - as évek elején egy svéd vívómester kidolgozta a svédmasszázst, mely azóta változatlanul érvényben van. Ekkor alakult ki Finnországban a masszázs szaunával való összekapcsolása, vagyis a finn masszázs. A XX. században elején kezdett a masszázs speciális területekre tagolódni, így már szinte minden problémára gyógy - célú és frissítő masszázsokat alkalmazhattak.

A masszázs jótékony hatással bír elsősorban – mivel a legelső behatás is ezt éri – a bőrre. Erősíti a faggyú- és izzadtságmirigyek kiválasztását, eltávolítja az elhalt hámsejteket, a bőr gyorsabban regenerálódik, sejtek hamarabb osztódnak, bőrben lévő erek kitágulnak, javítja az anyagcserét, ez pedig erősíti a szervezet védekezőképességét. Segíti a rugalmasság megőrzését, ezáltal lassítja öregedését.

Általánosságban a vérnyomás csökken, szív hatásfoka jobb lesz a légzés lassul, mélyül, a vese elkezd dolgozni. Az emésztőszervrendszer, gyomor és bélműködés felgyorsul. Bőr alatti kötőszövetben a nyirokkeringés fokozódik. Fontos a konszenzuális hatás, vagyis az egyik oldalt kezelve tudunk hatni a másik oldalra is.

Némely masszázstechnika csökkenti az érző idegvégződések érzékenységét, ezért gyakran alkalmazzák fájdalomcsillapításra ideggyulladás és idegfájdalom fennállása esetén. A lágy fogások ingerlik megnyugtatják az idegeket, szabaddá teszi a légzést, feloldja a feszültséget , segít az ellazulni. Megesik, masszázs közben, hogy a páciens egyszerűen álomba szenderül.  Vagyis a test, a lélek és az elme mélyen ellazul. A masszázs nem csak mozgásszervi betegségek esetén, hanem pszichés és mentális értelemben is segítséget nyújthat.

A masszázs hatására a megfeszült izmok ellazulnak, az ernyedt izomzat viszont helyreállhat a normál izomfeszesség. A masszázs elősegíti a tejsav kiürülését a fáradt izomzatból, így enyhíti a fájdalom és fáradtságérzetet. A sportolók verseny előtti felkészítése során segít a fáradtság csökkentésében, javítja az izomtónust, az izom rugalmasságát. Az összehúzódás erejét növelve erősíti az izmokat, hatására az izommunka 20-30-szorosára is emelkedhet. Alkalmazható mozgásszervi problémákra, úgymint ízületi elváltozás, krónikus gyulladások, izmok elváltozásai, perifériás idegbénulás, valamint az izomsorvadás megállítása.

Csont, vagy ízületi sérülések következtében az izmok és ízületek mozdulatlanságra kényszerülnek,így lassul a vérkeringés, nyirokpangás, duzzanat alakul ki, s ez izomletapadásokhoz vezethet. Masszázzsal felgyorsíthatjuk a vér- és nyirokkeringést, eloszlik a duzzanat az összetapadás, és az ízület visszanyeri aktivitását.

Növelheti a felületes és a mélyen fekvő testszövetek vérellátását, így javítja a sejtek oxigén- és tápanyagellátását, valamint javul a lerakódott salak és méreganyagok elszállításának hatásfoka.  A masszázs belső szerveink működését is befolyásolja, mert belső szerveink kapcsolatban állnak bőrünk zónáival.  Ezeknek a zónáknak masszírozásával befolyásolhatjuk egyes szerveink, mint a máj, vese, vagy a szív működési zavarait. Hasonló elveken nyugszik a láb reflexzónáinak masszírozása.

Mint látjuk rengeteg jótékony hatással bír ez az ősidők óta használt módszer.  Mai – külső negatív behatásoktól sem mentes - modern világunkban, nem árt alkalmazni, hogy optimális állapotban tartsuk a testet és a szellemet egyaránt.

Fotó:
sxc.hu

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.