Menü

Higiénia a babaszobában

  • Dátum: 2013.06.19., 10:51

Gyermekünk egészséges fejlődésének egyik alapfeltétele a megfelelő higiénia. Ez nem azt jelenti, hogy állandóan fertőtlenítsünk a babaszobában, vagy csak a tisztaság járjon a fejünkben, pusztán annyit tesz, tartsunk rendet és rendszeresen takarítsunk, ahogy a baba megszületése előtt is.

A baba, a kisgyermek számára különösen fontos a friss levegő. A napi sétákon kívül is igyekezzünk, hogy otthonunkban mindig friss legyen a levegő. Ne állott levegőjű, büdös szobában játsszon, pihenjen a kicsikénk. Ennek érdekében naponta többször szellőztessünk, télen is, sőt nyáron a kánikulában is. A legjobb, ha az étkezések közben, amikor a baba amúgy sem a szobájában tartózkodik, kitárjuk az ablakokat nála.

A szakemberek azt mondják, a gyerkőcök szobájában a levegő inkább párás legyen, mint száraz. Szükség esetén használjunk hideg vízzel működő párásító készüléket, vagy olyat, amit a radiátorra kell felhelyezni.

A gyerekszobában a portalanítást hetente legalább kétszer végezzük el. A legkönnyebben nedves ruhával tudunk megszabadulni a portól, s érdemes mindig felülről kezdeni, s a tisztább részek felől haladni a szennyezettebbek felé. A szőnyegeket is érdemes két-három naponta átporszívózni, mert a seprű használatával inkább csak felkavarjuk a port.

A kiságyat, bútorokat hetente mosószeres vízzel mossuk le, esetenként fertőtleníthetjük is. Az ágyneműt pedig inkább hetente cseréljük. Azoknak a kicsiknek, akiknek még nincs párnája, csak egy rongypelenkán alszanak, a pelust a fejük alól két naponta cseréljük tisztára.

A járóka és a babakocsi textilneműjét sem árt rendszeresen kitisztítani. A kicsi ugyanis összekenheti mindenféle étellel, összenyálazhatja, vagy lebukhatja. Sőt a babakocsi rengeteg piszkot összeszedhet az utcán, a játszótérnél. A kerekeit különös gonddal tisztítsuk, nem árt fertőtleníteni is.

Fordítsunk különös gondot a kisgyermek bilijére is. Használat után azonnal ürítsük a vécébe, mossuk ki és a fertőtlenítsük. Rendszeresen vízkövezzük és fertőtlenítsük ki a babakádat, s a fürdéshez használt játékokat is.

Ha még nagyon kicsi a gyermekünk, akkor ne feledkezzünk meg a rendszeres kézmosásról sem, s ehhez ragaszkodjunk a látogatók esetében is.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.