Ortopéd betegségek-Mozgáshiány, elfáradt figyelem
- Dátum: 2013.05.31., 15:27
Végeztünk egy vizsgálatot Újpesten– folytatja maga is kiegyenesedve a székén Lengyel doktornő. Minden újpesti 12-13 évest megkérdeztünk, a többi között arról, hogy sportol-e. Egyszerű kérdésnek tűnt, amelyre igennel - nemmel lehet válaszolni. Legnagyobb meglepetésünkre azonban tömegesen válaszoltak a gyerekek egy feltűnően egyező mondattal „most hagytam abba”.
Nekem ebből az szűrődött le, hogy erre az életkorra mintha elfogyna a szülő ereje. Fizikai, anyagi, lelki ereje. Ahogy már említettem, a hirtelen növekedés miatt amúgy is egy kicsit lelassulnak a gyerekeink. Ugyanakkor tudjuk, hogy a szülői minta a legerősebb. Vajon képes menni a szülő a gyerekkel? Sportolni, kirándulni? Pontosan tudjuk, hogy nem mindig marad erre elég energia és ezt senki nem vetheti a szülők szemére. Éppen ezért érdemes hangsúlyozni, hogy ettől még a gyermek a szemünk előtt nő, fejlődik, alakul.
Fontos, hogy lássa szakember, nem kell feltétlenül megvárni, amíg beutalót kapunk az orthopédiára – mondja határozottan Lengyel doktornő.
Sorozatunk előző részei:
Korhoz köthető ortopéd betegségek I.
Korhoz köthető ortopéd betegségek II.
Korhoz köthető ortopéd betegségek III.
Fotó:
sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.