Menü

Kevesebb tesztoszteron, nagyobb gondoskodás

  • Dátum: 2013.05.24., 10:23

Kutatásokból kiderült, a tesztoszteronszint komoly befolyással bír az apa-gyermek kapcsolatban. Nemrég azt is kimutatták, hogy a dolog fordítva is működik, azaz a kapcsolat milyensége is befolyásolhatja a tesztoszteron mennyiségét.

Régóta tudjuk, hogy minél alacsonyabb az apák tesztoszteronszintje, annál gondoskodóbbak gyermekeikkel. A férfi nemi hormon „túlburjánzása” ugyanis olyan viselkedés és magatartásformákkal áll kapcsolatban, amelyek távol állnak a gondoskodó, óvó gyermekneveléstől. Azonban, ha a tesztoszteronszint nem túl magas, az apa „jobb apává” válik, már ami az érzelmi gondoskodást illeti.

Az is ismert, hogy ha valaki apává válik, automatikusan csökken a férfi nemi hormon termelése, hiszen új szakasz kezdődik az életében, kevésbé van szüksége agresszióra, kalandkeresésre, kockázatvállalásra.

A legújabb kutatások szerint azonban a fizikai közelség is befolyásolja a tesztoszteronszintet. Három csoportot vizsgáltak. Olyan apákat, akik gyermekükkel egy helyen aludtak, olyanokat, akik egy helységben, a harmadik csoportot pedig olyanok alkották, akik külön helységben. Kiderült, a gyerekek „szabályozni” tudják az apa tesztoszteronszintjét. Azoknál, akik egy fekvőhelyen aludtak gyermekükkel, alacsonyabb volt ez a szint, a többieknél magasabb. Annál magasabb, minél nagyobb volt az apa és gyermeke közti fizikai távolság.

Az apák tehát közvetlenül az apává válást követően is képesek ráhangolódni a szülői szerepre, ezáltal szorosabb, érzelemdúsabb kapcsolatot kialakítani csemetéikkel.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.