Csodálatos várandóság - A második trimeszter II. (21-28. hétig)
- Dátum: 2013.05.24., 10:12
A terhességi cukorbetegség szűrést is ezekben a hetekben mérik, s a kisbaba súlya már elérheti a 800-1000 grammot is.
A második trimeszter második felében a kisbabánk már jól hall, ami abból is látszik, hogy azonnal rúgkapálni kezd, amint erősebb hangokat hall. Lehetőleg kerüljük a hangos helyeket, mert mondjuk egy kézilabda rangadón üvöltő, szurkoló ötezer ember zsivaja nem feltétlenül lehet a bent lakó bébinek kellemes élmény. A lágy, kellemes, ringató zenét viszont annál inkább kedveli. Mi is énekelhetünk neki, az édesanya hangja számára a legtökéletesebb hang legyen az bármilyen hamis.
A kismama méhe egyre feljebb emelkedik, előbb eléri a köldök vonalát, aztán a 25. hétre már ahogy növekszik egyre kevesebb hely marad a gyomornak. Ez az oka például a gyakori gyomorégésnek. Próbáljunk sokszor enni, de keveset, valamint fogyasszunk sok folyadékot, ásványvizet, esetleg valamilyen gyümölcslevet, de lehetőleg ne szénsavasat és ne cukrozottat válasszunk.
Fontos még tudni, hogy a kismamáknak ügyelniük kell a rendszeres mozgásra. Persze nem maratonit kell futni, sokkal inkább nagyokat sétálni, esetleg kerékpározni, ha nem nyitott a méhszáj, akkor pedig úszni is lehet. Semmi esetre se terheljük túl magunkat, tartsuk szem előtt a mértékletességet. Előfordulhat, hogy a pocakunk megkeményedik, olykor fájdalmat, égő érzést is tapasztalhatunk a nemi szerveknél. Ebben az esetben szükség van bakteriológiai vizsgálatra is. Vérzés esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
A 24-28. hét között végzik el a terhességi cukorterhelést. Ez a legkellemetlenebb vizsgálat mind közül. A rosszullét elkerülése érdekében vigyünk magunkkal egy citromot, ugyanis azt belecsavarva a cukrozott vízbe, sokkal könnyebben el tudjuk az előírt adagot fogyasztani. A háromszori vérvétel a tömény italhoz képest sokaknak már meg se kottyan.
A kisbabánk már képes a fájdalom érzékelésére, de a tüdeje és az idegrendszere még nem elég fejlett. A 24. hétre eléri a koraszülöttség alsó határát, vagyis ha megszületne, esélye maradna az életben maradásra. Persze nagyon jó helyen van még a kicsi a pocakban, gyarapodjon, fejlődjön még inkább ott. A 27-28. hétre 900-1000 grammos, a szivecskéje pedig 120-140-et ver percenként. A bőre már nem olyan áttetsző, lassanként a zsírraktárak is épülni kezdenek. Nagyjából 35 centiméter hosszú.
Fotó:
sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.