Korhoz köthető ortopéd betegségek II.
- Dátum: 2013.05.23., 10:22
Sorozatunkban a növekvő gyermekeknél előforduló ortopéd betegségekről és gyógymódjaikról, felismerhetőségükről beszélgetünk szakemberrel.
A praxisomban volt olyan eset, amikor az édesanya azzal hozta hozzám a 7 hónapos babáját, hogy a gyerek egy ideje nem mozgatja a jobb lábát-magyarázza Dr. Lengyel Zsuzsanna- Gondosan végig vizsgáltam, ultrahanggal is megnéztem, de az égvilágon semmilyen okot nem találtam arra, hogy a bab ne mozogjon rendesen – meséli izgatottan a történetet.
Végül készítettünk egy röntgenfelvételt, amely kimutatta, hogy a baba combcsontján hosszában egy hajszál vékony repedés, úgynevezett zöldgally törés látható. Ez tipikusan olyan eset – fogalmaz Dr. Lengyel Zsuzsanna – amikor a gyereknek nem fáj semmilyen ízülete, vagyis nem kezd sírni a mozgásra, csak nem végez bizonyos mozdulatokat, amelyek kellemetlenek lennének számára.
Ilyen lehet például, amikor a már szaladgáló gyerek hirtelen sántítani kezd, hogy kímélje a lábát. Ez azonnali kivizsgálásra ad okot, mert egy apró gyulladástól a komolyabb, feltétlen kezelést igénylő, ám rejtett sérülésig, bármi lehet az oka. Az említett esetben, a 7 hónapos baba gyakorlatilag kíméletesen mozgatva, magától gyógyult, mert az ilyen fiatal szervezet megoldja ezeket a sérüléseket, még csak azt sem kell kutatnunk, mi okozhatta. Hiszen a leggondosabb szülő sem figyeli minden másodpercben a gyermekét. Lehetett egy kis elcsúszás a járókában, vagy beakadhatott a lába játék közben a kiságy rácsába.
A lényeg, hogy az anyuka fontosnak tartotta, hogy utána járjon a dolognak – mondja határozottan – mert sokszor nem maga a sérülés, hanem a nem megfelelő kezelés vagy a kezelés hiánya járhat hosszú távú következményekkel.
Sorozatunk előző része:
Korhoz köthető ortopéd betegségek I.
Fotó:
sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.