Menü

Természetes labilitás

  • Dátum: 2013.05.22., 15:51

A kismamák közel 70-80 százalékára jellemző a terhesség alatti labilisabb érzelmi állapot, ez természetesnek is nevezhető, a cél az, hogy a hangulatváltozások normális kereteken belül maradjanak.

A gyakran emlegetett hormonális változások valóban nagy szerepet játszanak a terhesség alatt, vagy a szülés után megjelenő felfokozott érzelmi állapot kialakulásában. De még mielőtt a hormonok szintjére vezetnénk vissza a kérdést, érdemes egy globálisabb nézőpontot is megemlíteni! Ugyanis a témában az is fontos kérdés, hogy a kismamák hogyan viszonyulnak saját, megváltozott állapotukhoz. A terhesség nem egy szép kifejezés, hiszen eleve kissé pejoratív, de sokan valóban teherként élik meg ezt az állapotot. Főleg ilyen esetekben csaphatnak át a hangulatváltozások depresszióba.

Kiindulópont mindenképpen az, hogy a kismama hogyan éli meg a terhességet. Olyan perspektívába érdemes helyezni a terhességet, amelyben helyet kap ennek az állapotnak a különlegessége és örömtelisége, ugyanakkor nem kell végsőkig idealizálni sem. Vagyis az esetleges nehézségeket is bele kell kalkulálni.

A női hormonok változása elengedhetetlen feltétele a terhességnek és a szülésnek, és ez valóban hangulatváltozásokkal is jár. Emellett a stressz hormon, a kortizon szint is megnő a terhesség alatt. Érdekesség, hogy ez a változás nem jelent stressz terhelést a kismama számára, sőt kevésbé lesz érzékeny a külső stresszorokra. Ami mégis stressz lehet és komolyabb változásokat is indukálhat a kismama érzelmi állapotában, azok a saját aggasztó gondolatok és félelmek.

Nem olyan éles a határ a jogos aggodalmak (például a szülővé válás kapcsán) és a patológiás szorongás között, ahogyan az sem egyértelmű mikor válik a lehangoltság depresszióvá. A szüléshez és terhességhez kapcsolódó hangulati zavarok közül a leggyakoribb a szülés utáni depresszió, mely a szülések 10-15 százalékában fordul elő. Sajnos sokszor nem ismerik fel, mivel a kimerültség, az idegesség, vagy éppen a lustaság álarcában jelentkezik.

A terhesség alatti vagy a szülés utáni depresszió és pánikbetegségek kialakulását valószínűsíti a válás, a családi támogatottság hiánya, a nem kívánt terhesség valamint a nem kielégítő anyagi helyzet is. Figyelmeztető jel lehet, ha valaki elhanyagolja a terhes gondozást, és nem akar tudomást venni megváltozott állapotáról. Rizikó tényezőt jelent még a családban előfordult erőszak vagy a kismamára még a terhesség előtt jellemző depresszióra való hajlam.

Fotó:
sxc.hu

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.