A gyerekcipő mizéria
- Dátum: 2013.05.19., 14:59
Mindannyian, akik gyermeket nevelünk, és már járó korú babával élünk, már legalább egyszer szembesültünk a cipővásárlással. A 3-4 éves csemetékkel rendelkezők ez idő alatt talán már addig is eljutottak, hogy frászt kapnak, ha már megint cipőt kell venni a gyereknek. És ez bizony elég sűrűn előfordul, hiszen a gyerek lába gyorsan nő, egy tavaszi cipő a következő szezonban már biztosan kicsi lesz. De nincs ez másként az ovisokkal, sőt, az általános iskolásokkal sem.
Nézzük csak, mivel vértezzük fel magunkat, ha életünk értelmének jó cipőt szeretnénk venni!
Nagyon fontos szempont, hogy gyermekünk lába alap esetben egészséges. Ez nem azt jelenti, hogy olyan szép lábboltozata van, mint egy egészséges felnőtt embernek, hanem bokája bedől, amikor épp csak járni tanul. Az évek során fog csak kialakulni a szép lábboltozat. Ez az, amiben nekünk támogatnunk kell kicsinyünket. És itt jön a buktató: nem azt a cipőt kell megvenni, ami a legdrágább, ami a legmárkásabb, esetleg amit a legtöbbet reklámoznak. És amit már megszokhattatok tőlem: már megint csak a lelkiismeretünkre akarnak hatni, amikor a tizenezres cipőt ránk tukmálják a cipőboltban.
Azonban nézzük a lényeget:
Szóval az egészséges gyereklábat nem kell belső talpbetétekkel és különleges kialakítással alátámasztani. A vélemények e tekintetben eltérnek, hogy ennek megléte vajon káros-e vagy sem, de egészséges gyereklábnak nincs rá szüksége.
A jó gyerekcipő jól tartja a bokát, és védi a környezeti hatásoktól (esőtől, hidegtől).
Elvileg az is jó, ha a talpa rugalmas. Itt vannak azért fokozatok a puha talpú cipőktől a keményebb talpúig.
Az sem utolsó szempont, ha bőrből van, hogy a kicsi lába ne izzadjon bele. A pechesek abba is beleizzadnak.
De a legfontosabb, hogy a gyermek lábára jól illeszkedjen, ne legyen sokkal nagyobb, és tudjon benne menni, érezze magát jól és komfortosan. Idővel majd már a divat is belép a szempontok közé, de ne az legyen az elsődleges.
Egy biztos ebben a „cipő-ügy”-ben: gyermekünk lábának az tesz a legjobbat, ha tavasszal és nyáron, ha az időjárás is úgy engedi, minél többet hagyjuk gyermekünket a füvön, a homokon, kertben mezítláb sétálni, futkosni. A lábnak ugyanis szüksége van az egyenetlen talajra, hogy a lábizomzat fejlődhessen. Egy kellemes nyáresti mezítlábas szaladgálás a gyerekekkel a kertben akár a lúdtalpas szülőknek is jól jöhet! A jelszó tehát ismét: „Vissza a természetbe, a természethez!”
Tóthné Takács Diána
Forrás: babafalva.hu
Fotó: sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.