Menü

Kegyesek és kegyetlenek

  • Dátum: 2013.05.18., 21:56

A hazugságok közül meg szoktunk különböztetni kicsit és nagyot, illetve jó- és rossz szándékút. Egyvalami azonban közös: sokszor egyszerűen nem veszünk tudomást róluk.

Egy közelmúltban lezárult kutatás szerint az emberek viszonylag könnyen túllépnek a mellébeszélésen. Ez pszichológusok szerint amiatt van, mert mások megfigyelésének az az elsődleges célja, hogy véleményt formáljunk róluk, és ezért könnyebben elfogadjuk a kisebb hazugságokat, ferdítéseket.

A kutatók rávilágítanak, a hazugságok leleplezésének a legjobb módja a figyelem. Pontosabban az alapos és részletes odafigyelés. Ez a gyakorlatban sokszor nehezebb, mint amilyennek hangzik. Sokszor észre sem vesszük, ha beszélgetőpartnerünk lódít, vagy terel, azaz nem a kérdésre válaszol. Ezt úgy tudjuk kiszűrni, ha magára a kérdésre pontosan emlékszünk és a reagálásra is odakoncentrálunk.

A mellébeszélés persze nem mindig bűn. Sőt, kifejezetten hasznos arra, hogy feleslegesen nem bántsunk meg valakit. Persze a határokat tudni kell a kegyes és kegyetlen hazugság között és azt sem érdemes elfelejteni, hogy ha valaki elkezdi, könnyen „lódítás-spirálba” kerül.

A hazugság persze egy nagyon bonyolult fogalom. Rengeteg szempontból lehet vizsgálni, filozófiai, vallási és biológiai oldalról is számos kutatás készült róla. Hazugsággal az élet minden területén találkozunk és mindenki alkalmazza is, tudatosan, vagy tudattalanul. A legfontosabb – ahogyan fentebb is említettük - a kezelése, kontroll alatt tartása.

Fotó: sxc.hu

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.