Jelentése van – a tulipán
- Dátum: 2013.05.03., 16:20
Amióta ismerjük, valamiért egyszerűen megigézi az embert. Ez magyarázza azt a rengeteg érzelmet, amely végigkíséri viszonylag rövid történettét.
Anyák napja alkalmával, mint az egyik legnépszerűbb ajándék, ismét előtérbe kerül mindenütt, azonban a tulipán több mint egyszerű virág, szimbólum, érték, jel, amely bizonyos helyeken igazi függőséget képes okozni.
A túlnyomó többségben Közép-Ázsiából származó növény török közvetítéssel jutott el Európába, először a 16 században említik, a muzulmán hódítók már kísérleteztek vele és különleges változatait fejlesztették ki. Ezek szinte berobbantak kontinensünk köztudatába, legalábbis a tehetősek szintjén. A 17. században aztán már szélesebb körben is elterjedt, török hódítással összefüggésben komoly volt a népszerűsége Magyarországon, Nyugat-Európában pedig Németalföld volt a fő „fogyasztó”.
A tulipán Ázsia mellett Észak-Afrikában és Európában is őshonos, ám a már említett ember alkotta változatok (a különböző színkombinációkat egy vírussal érik el) voltak azok, amelyek hódítottak. Olyannyira, hogy a legkülönlegesebb virághagymák olykor csillagászati összegekért keltek el, ha nem túloznak a korabeli források, sokan több hektárnyi föld, vagy egy egész állatcsorda értékét fizették érte. Akadnak olyanok, akik szerint e mánia (van hivatalos neve: tulpománia) képes volt tőzsdekrachot okozni, pontosabban, amikor a virághagymák ára hirtelen leesett, például a holland gazdaság komoly károkat szenvedett.
A tulpomániának persze még koránt sincs vége, sőt, a növény a világ szinte minden szegletében kiemelten kedvelt. Ma már csaknem 4 ezer faját nemesítették ki és a kék kivételével szinte minden színben, rendkívül változatos formákban megtalálható. Egy ilyen népszerű növény természetesen a művészeteket sem hagyta érintetlenül, hihetetlenül sok alkotásnak tárgy és ihletője. Általában a nőiességet, a szerelmet és az erotikát szimbolizálja, de akad vallási, nemzeti és filozófiai értelmezése is.
A tulipán tehát sokkal több a látványnál és az illatnál, elég csak körbenézni kicsit a világban, motívuma szinte mindenütt megtalálható. Kétségkívül jelent valamit az emberiség számára, és ez örökre kiemeli az átlagvirágok köréből.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.