Menü

Napozni várandósság alatt?

  • Dátum: 2013.05.01., 22:08

A jó idő beköszöntével a kismamák számára az egyik legaktuálisabb kérdés, hogy szabad-e napozniuk, hatással lehet-e a napfürdőzés a magzatra, mit kell tenniük, hogy zavartalanul élvezhessék a napsütést?

A kismamák bőre, a megváltozott hormonháztartásuk miatt, érzékenyebb, mint korábban. Sokkal könnyebben leéghet, különféle bőrirritációk, napallergia is kialakulhat, ezért mindenképpen szükséges a magas faktorszámú naptej használata.

Válasszanak illatmentes, allergiatesztelt, széles spektrumú fényvédelmet nyújtó terméket, vagyis olyat, amely egyaránt véd az UVA, az UVB, valamint az infravörös sugárzás ellen is. Ne felejtsék el, hogy a fényvédők a felvitel után 20-30 perccel fejtik ki hatásukat, ezért a napon való tartózkodás előtt legalább fél órával kenjék be a testüket, és legalább két óra elteltével ismételjék meg.

Nem érdemes kockáztatni egy hosszabb napfürdőzést, ugyanis a kismama teste gyorsan felmelegedhet, ami hatással lehet a magzatra.  Ráadásul az esetleges hőingadozás magas vérnyomást is előidézhet, ami egyáltalán nem tesz jót a kicsinek. Ebben az érzékeny időszakban az édesanya gyorsan rosszul lehet, még ha korábban ilyen nem is fordult elő. Mindig figyelni kell a folyadék pótlására is, lehetőleg a szénsavmentes ásványvizet részesítsék előnyben, kerüljék a cukrozott, szénsavas üdítőket, az alkoholt. A szakemberek azt tanácsolják, lehetőleg naponta három litert vizet fogyasszanak a várandósok, de ez a szám akár egy literrel is növekedhet, ha naponta egy órát töltenek a tűző napsütésen. Ezt a mennyiséget akkor is meg kell inni, ha a kismama egyáltalán nem érzi magát szomjasnak, ne várja meg, míg a szervezete a szomjúságérzettel jelez.

Azt is tudni kell, hogy ugyan a pocakban a kisbaba közvetlenül nincs kitéve az UV sugárzás káros veszélyeinek, azért lehetőleg direkt ne napoztassák a hasunkat. A leendő anyukák önmaguk, és a bébi miatt is inkább félárnyékos, árnyékos helyen pihenjenek, s ha napra vágynak, akkor inkább a késő délutáni órákat válasszák. A legmelegebb órákban, 11 és 15 óra között a hétköznapi embereknek sem ajánlott a napon tartózkodni, a kismamáknak pedig egyáltalán nem ajánlatos. Fontos, hogy árnyékban is le lehet égni, mert az UV-sugarak egy része a felhős rétegen is áthatol, vagyis a fényvédő használata ilyenkor is szükséges.

Napozás, vagy a kinti tartózkodás után speciális hidratáló krém használata is javasolt, így tudjuk pótolni a bőrből kiveszett folyadékot és ásványi anyagot.
Sokan napozás helyett önbarnító krémet használnak. Ez most nagyon divatos és a szakemberek szerint akár a várandósok is magukra kenhetik, mert teljesen biztonságos, ugyanis ezek csupán a bőr felületét színezik meg, a mélyebb rétegekig már nem hatolnak be.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.