Menü

Amikor más ember hordja ki gyermekünket

  • Dátum: 2013.05.01., 21:58

A világ jóléti államaiban élő gyermektelen párok egyre gyakrabban élnek a mesterséges megtermékenyítés különböző formáival, annak érdekében, hogy szülőkké válhassanak. A béranyaság „intézménye”, mint lehetőség, komolyan feszeget mind jogi, mind morális kérdéseket.

Az, hogy a béranyaság legális vagy illegális, az adott ország törvényei döntik el. Van, ahol teljesen megengedett (pl.: India, Belgium), más országokban tilos (pl.: Németország, Olaszország), egyes államokban pedig megszorításokkal engedélyezett (pl.: Dél-Afrika, Hollandia). A béranyaság biológiailag sokban hasonlít a méhen kívüli megtermékenyítéshez. Először fogamzásgátló tablettával szinkronba kell hozni, a két nő menstruációs ciklusát. Később az embriót a béranya méhébe juttatják. Majd további hormonkezeléssel úgy mond, ráhangolják a béranya szervezetét a terhességre.

Mindez azonban nem olyan egyszerű sem lélektani sem morális szempontból. Egyrészről egy gyermekre vágyó párnak vajon meglehet-e és ha igen, milyen alapon tiltani a szülővé válást, ha az egyébként technikailag kivitelezhető. A béranyaság nem csak arról szól, hogy egy gyermektelen pár számára végső lehetőséget nyújt a gyermekvállalásra. Ha lecsupaszítjuk a gyakorlatot, akkor megkerülhetetlen, hogy aggályok merüljenek fel a kereskedelmi formájával szemben. Mindenki maga döntse el, mennyire jogos párhuzamot vonni a béranyaság és a prostitúció között. De valahol mindkettő mögött ott lebeg a nők kizsákmányolása, és a test áruba bocsátása. Az is kényes kérdés, hogy mit jelent szabad akaratból vállalni a béranyaságot. Hol kezdődik a kényszer? A mélyszegénység vajon önmagában már nem eleve szorult, kényszerítő helyzet?

A negatív pszichés hatások sem kivédhetőek, sem a szülők sem a béranya oldaláról. Egyik fél sem tudhatja bizonyosan milyen hatással lesz rá, a gyerekvállalás ilyen módja.Ha viszont a létezés szempontjából vizsgáljuk, vagy a reprodukciós szabadság fényében, akkor a béranyaság „intézményének” elfogadása felé billen a mérleg.
Az biztos, hogy egyre elterjedtebbek a mesterséges megtermékenyítés különböző formái. Kezdetben a méhen kívüli megtermékenyítést is számos kritika érte, többek között vallási szempontból. Sokaknak az orvostudomány fejlődésével párhuzamosan kidolgozott új eljárások valóban végső lehetőséget kínálnak a gyermekvállalásra.

Ugyanakkor manapság az sem szokatlan, hogy a párok a tudatos családtervezés eszközévé teszik a mesterséges megtermékenyítést.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.