A baba látása
- Dátum: 2013.04.26., 14:41
Az újszülött kisbaba látása fokozatosan alakul ki, ugyan már a születésétől kezdve lát, ám a szemmozgató és a látás élességét beállító izmok együttműködése nagyjából a hatodik hónapra fejlődik ki.
A csecsemők kezdetben nagyon homályosan látnak, mindössze 25-30 centiméterig képesek élesen megkülönböztetni dolgokat. Ez a távolság viszont éppen elegendő ahhoz, hogy szoptatás közben jól lássák az édesanyjukat, vagy azt, aki éppen ölbe veszi őket. Ebben az időszakban a babák leginkább a kontrasztokat tudják megkülönböztetni, főleg a fekete-fehér vonzza a tekintetüket.
Előfordulhat, hogy a kisbabánk kancsalnak látszik, ám ez az izmok erősödésével néhány hét alatt elmúlik. Amennyiben a gyermek valóban kancsal, nem tud egyszerre mindkét szemével ugyanarra a tárgyra nézni. Ezt a szülő is észlelheti, s ma már szerencsére ez a szembetegség akár könnyen is orvosolható.
Ahogy telnek a napok egyre jobban élesedik, ügyesedik a baba szeme és először azt vesszük észre, hogy szívesen fordul a fény felé, esetleg örül a csillogó, villogó holmiknak. Azt is megfigyelhetjük, ugyanúgy reagál a hirtelen fényre, mint mi, vagyis összehúzza a kis szemecskéjét, láthatóan bántja. Aztán szép lassan már meg tudja különböztetni a színeket is.
Nem is hinnénk, de a fekete-fehér, nagyalakú formák, csíkos játékok könnyedén és észrevétlenül is fejleszti a kicsi látását és agyát. Érdemes a baba szobájába falfestményt készíteni, amely mindenképpen legyen minél színesebb és lehetőleg nagy alakokat, formákat ábrázoljon a kép. A zenélő, színes körforgó is remek játék, hiszen nemcsak leköti a bébit, hanem fejleszti is. Tegyünk az ágyába, persze, amikor nem zavarja, és ébren van, sok-sok színes plüss figurát, formát, amelyet megtapogathat, a szájába vehet és alaposan megnézhet. Érdemes még néhány nagy színes léggömböt felfűzni egy szalagra és ezt odaerősíteni a kicsi ágya fölé. Eleinte csak nézegeti őket, aztán próbálja megérinteni a kezével, lábával az izgő-mozgó lufikat.
A negyedik hónap újra egy fejlődési ugrást jelez a csecsemők látásában. Ettől kezdve ugyanis már érzékelik a mélységet, a távolságot is. Érdemes megfigyelni, főleg azoknál a babáknál, akiknél már megkezdték a hozzátáplálást, hogy képesek-e követni a kanál mozgását. Napról-napra ezt is ügyesebben teszik majd, s az ötödik hónapra már biztosan folyamatosan követi minden mozdulatunkat.
Szívesen játszik már kukucskálós játékot, kipróbálhatjuk a nagyalakú babakönyveket is és megmutathatjuk nekik a tükröt is. Ha lehetőségünk van, hagyjuk, hadd ismerkedjen saját tükörképével.
Fotó:
sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.