Menü

Facebook az agykarbantartó

  • Dátum: 2013.04.20., 21:28

A hírek szerint  a volt katolikus pápa, XVI. Benedek 76 éves kora ellenére is használ közösségi oldalakat.  Egy nemrégiben végzett amerikai felmérés szerint pedig  a Facebook használata javítja az idősek mentális képességeit. Azok a 68 és 91 év közöttiek, akiket facebookozni tanítottak, 25 százalékkal jobban teljesítettek az agyi kapacitásukat felmérő teszteken.

Az Arizonai Egyetem kutatói szerint a Facebook-használat az agy élesen tartásának legjobb módja. A felméréshez olyan idős embereket választottak ki, akik előtte nem, vagy csak alig ismerték a közösségi oldalakat. A vizsgált személyeket két csoportra bontották. Az egyik kísérleti csoport tagjait megtanították facebookozni, és arra kérték meg, hogy találjanak ismerősöket és naponta legalább egyszer tegyenek közzé valamit. A második csoportnak egy online naplót kellett írnia, amelynél viszont nem volt közösségi megosztási lehetőség.

A kísérlet előtt és után is kitöltettek a résztvevőkkel egy kognitív képességeket felmérő tesztet, amely a folyamatos figyelmet, és a rövid-távú memóriát vizsgálta. A felmérés után azt találták, hogy akik használták a Facebookot, azok 25százalékkal jobban teljesítettek, mint korábban, illetve megelőzték a másik csoportot, akik eredményeikben nem mutattak változást. Janelle Wohltmann, az Arizoniai Egyetem pszichológiai osztályának kutatója szerint a Facebookon nagyon sok ember tesz közzé dolgokat, állandóan új információk jelennek meg.

Fókuszálni kell az új információkra és ezért meg kell szabadulni a régitől. Folyamatosan frissíteni kell, hogy mi áll a figyelem középpontjában. Vagyis valószínűleg a weboldal folyamatosan frissülő tulajdonságának köszönhető a mentális teljesítmény növekedése.

Fotó:
pixabay.com

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.