Menü

Jól hall-e a baba

  • Dátum: 2013.04.16., 13:20

Ma már tudjuk, hogy az újszülöttek is hallanak és megszületése utáni első percektől fogva használják is ezt az érzékszervüket.

A beszéd kifejlődéséhez, az idegrendszer, a gondolkodás normális alakulásához nagy szükségünk van a fülünkre. A mai modern technikának köszönhetően már az újszülötteknél hallásvizsgálatot tudnak végezni, így idejekorán ki tudják szűrni, ha esetleg valamelyik baba hallásával gond van.

Sok kórházban a mai napig kézi módszereket alkalmaznak az újszülöttek hallás vizsgálatához. Ilyenkor a bébi körül nagy zajt csapnak, tapsolnak, csettintenek, dobbantanak, s figyelik a kicsi reakcióját. Ha a baba nem reagál szemrebbenéssel, fintorral, vagy nem rezzen össze, akkor egyéb vizsgálatokra küldik.
Természetesen akadnak intézmények, ahol a kézi módszereken kívül műszerekkel is megvizsgálják a csemetét. Az egyik legismertebb és leggyakoribb módszer az úgynevezett otoakusztikus emissziós módszer, vagyis OAE teszt, amely azon az elven működik, hogy a belső fülben található csiga enyhe visszhangot kelt, amikor azt hanggal stimulálják. Ilyenkor egy aprócska készüléket helyeznek a baba fülébe, ami egy hangszóróból és egy mikrofonból áll. A szerkezet halkan kattog és nézi a belső fülből érkező reakciókat, ingereket. Ezeket a visszaverődött hangokat aztán számítógéppel elemzik.

A vizsgálat alig néhány percig tart és általában akkor végzik el, amikor a csecsemő alszik, ugyanis teljes csönd szükséges hozzá. Előfordulhat, hogy nem érkezik a belső fülből válasz reakció az ingerekre, ám ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy a baba halláskárosult. Nem is hinnénk, de a fülzsír, vagy -főleg a túlhordott csemeték esetében - magzatmáz nehezítheti a hallást. Ilyenkor azt szokták javasolni, néhány hét múlva vigyék vissza a babát egy újabb vizsgálatra. Ez nem kötelező, a szülők másképp is dönthetnek.

Nagyon fontos azonban, hogy folyamatosan figyeljük a babánkat, teszteljük le otthon is többször. Például, ha nem rezzen össze a hangos zajokra, a cuppanásra, a tapsra, nem riad fel a kiáltásra, sikításra, a porszívó, turmix, vagy a telefon hangjára, esetleg nem nyugszik meg az anya hangjára, csak a látványára, akkor érdemes további hallásvizsgálatokat kérni.

Fotó:
sxc.hu

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.