Menü

Rémálmok-mit tudunk tenni ellenük?

  • Dátum: 2013.04.10., 13:41

Az álmok képek, amelyeket alvás közben látunk, és néha igen heves érzelmeket válthatnak ki belőlünk. Vannak olyanok, amikre már felébredés után rögtön nem emlékszünk, de a szörnyűbbek végigkísérhetnek egész napon keresztül.

Általában az ilyen rémálmok során valami olyan problémával találjuk szemben magunkat, amit nem tudunk megoldani, vagy hiába próbálkozunk, az álombéli testünk nem reagál. Például segítségért szeretnénk kiabálni, de nem jön ki hang a torkunkon, vagy elfutnánk valami elől, de a lábaink nem, vagy csak nagyon lassan reagálnak. Ilyenkor általában fel is ébredünk, a legtöbbször rájövünk, hogy csak álom volt az egész és próbálunk visszaaludni. Rosszabb helyzetben az is előfordulhat, hogy annyira erős érzelmi megrázkódtatás ér minket, hogy felriadás után még az álom okozta sokkhatás alatt állunk, ilyenkor nem csoda, ha egy-két könnycseppet elmorzsol az ember, vagy akár, hangos zokogásban tör ki.

Bár megelőző jó ellenszer nincsen, hacsak nem egy esti nasi vagy nehéz étel okozza a feszültséget a testben, utólag könnyebb orvosolni a problémát. A legegyszerűbb, ha még ébren, a felriadást követően, végiggondoljuk a szituációt, és a lehető legjobb, vagy akár legviccesebb folytatást gondoljuk hozzá. Így ha esetleg visszaalvásnál ugyanabban az álomban találjuk magunkat, már mi irányíthatjuk a befejezést. Ha valakinek nincs jó képzelőereje, vagy semmi áron nem akar visszacsöppeni a rémálom közepére, az is jó megoldás, ha életének egy örömteli eseményére emlékszik vissza, én például rendszeresen egyik általános iskolás anyák napi ünnepélyt szoktam választani, akkor én boldog voltam a fellépés miatt, édesanyám a virág és az élmény miatt, így biztosan megnyugtat és már nem a rémálomra gondolok.

De ha valakinek van fantáziája, az elképzelhet egy szuperhőst, aki megmenti, egy bűvészkalapot, amiből előhúz egy magnetofont, amitől mindenki hallja a hangját, vagy egyszerűen csak hirtelen fekete öves karatés lesz és elintézi a gonosztevőt.

Fotó:
sxc.hu

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.