Séta az esőemberekért
- Dátum: 2013.04.05., 21:50
Április 2-a az autizmus világnapja volt. Ennek apropóján a Nemzetközi Cseperedő Alapítvány harmadik alkalommal rendezi meg a Séta az autizmussal élőkért elnevezésű programját szombaton.
Természetesen hazánk is csatlakozott az autizmussal élők világnapjához, a fővárosban három eseménnyel készültek és készülnek ebből az alkalomból. A Ragyogjon kékben! nemzetközi kezdeményezést már kedden megtartották, amikor is az Autisták Országos Szövetségének szervezésében a Parlament már negyedszer kapott kék megvilágítást. A Nemzeti Színház viszont először borult kékbe, az előcsarnokát világították ki. A világnapon találkozót szerveztek az autistáknak, családtagjaiknak és az őket támogatóknak, hogy a Bem rakpartról együtt csodálják meg, amikor az országházat kéken megvilágítják. A szervezők arra kérték a résztvevőket, mindenki viseljen valami kéket magán, így is tisztelegve a rendezvény céljai előtt.
A következő programot április 6-án bonyolítják le. A Séta az autizmussal élőkért elnevezésű rendezvényt a Nemzetközi Cseperedő Alapítvány hívta életre. A résztvevőket szombaton 9.30 órára hívták össze a Magyar Tudományos Akadémia elé, innen indul majd a séta 10 órakor. A csöndes mozgolódás végén Szalóki Ági énekel és Kulka János színművész mond beszédet a Március 15. téren. A programot batyus piknik zárja.
Ugyancsak április 6-án az Egy Másik Út Terápiás és Tanácsadó Központ emlékfa avatással csatlakozik a nemzetközi figyelemfelhívó programhoz. A helyszín a XII. kerületben a Pethényi úti játszótér, az avatás 9 órakor kezdődik.
Háttér:
Az autizmus nemzetközi világnapját 2007 óta tartják számon. A Ragyogjon kékben elnevezésű program szervezésében híres, közismert épületeket világítanak ki kék színnel. Többek között Párizsban az Eiffel-torony, New Yorkban az Empire State Building, Prágában a Károly-híd, Rio de Janeiroban pedig a Krisztus szobor is kék fényben ragyog ilyenkor. Budapesten a Parlament kupoláját világítják ki minden évben, de az idén a Nemzeti Színházat is megvilágították. A nagyvárosokban is természetesen számos programmal készülnek évről-évre, így csatlakozva a jeles eseményhez.
Fotó: sxc.hu
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.